Firma Fortitude Ranch sa snaží zarobiť na Američanoch, ktorí sa boja konca sveta. Klientom ponúka ubytovanie na piatich rančoch, pričom každý je vybavený priestranným podzemným krytom chráneným niekoľkými vrstvami betónu, ocele a dreva. Steny sú lemované konzervami a inými trvácnymi potravinami, ale aj puškami či kušami. Uprostred každého bunkra leží na stole detektor radiácie a puška kalibru 50, ktorú môžu obyvatelia v prípade núdze použiť napríklad na zničenie motora prichádzajúceho nepriateľského vozidla.
Podzemný kryt je navrhnutý tak, aby sa doň zmestilo vyše sto klientov. New York Times odhalili, že každý z nich za členstvo vo Fortitude Ranch platí od dvetisíc do dvadsaťtisíc dolárov. Ďalších tisíc dolárov na osobu ich ročne stojí miesto v bunkri, do ktorého sa môžu ísť schovať, ak nastane katastrofa.
Ziskové obavy
Fortitude Ranch založil bývalý plukovník amerického letectva Drew Miller, ktorého cieľom je rozšíriť podnikanie prostredníctvom franšízingu. Z takzvanej ekonomiky súdneho dňa by chcel vyťažiť čo najviac, kým je stavanie bunkrov populárne.
Takmer 20 miliónov Američanov, čo je zhruba sedem percent všetkých domácností, prepadlo trendu, v rámci ktorého sa snažia pripraviť na možnú apokalypsu. Podľa výsledkov Národného prieskumu domácností o pripravenosti na katastrofy z roku 2023 už 57 percent Američanov podniklo tri alebo viac krokov na zaistenie vlastného prežitia v prípade, že by nastal koniec sveta.
Takmer 800 členov Fortitude Ranch môže využívať ktorýkoľvek z piatich rančov v Západnej Virgínii, Nevade, Wisconsine, Colorade a Texase na rekreačné účely až dva týždne ročne. Mottom firmy je: „Pripravte sa na najhoršie, užívajte si prítomnosť.“ Miller uviedol, že jeho spoločnosť zamestnáva 20 ľudí a tento rok dosiahne hrubý zisk na úrovni 400-tisíc dolárov.
Na vlne nového trendu
Ekonomiku súdneho dňa sa snaží speňažiť čoraz viac firiem vrátane American Reserves, ktorá klientom za necelých tritisíc dolárov ponúka zásoby jedla na 12 mesiacov. Spoločnosť Fieldcraft Survival za predáva 250-dolárové kurzy prežitia, kde sa záujemcovia naučia klásť pasce či viazať uzly. Vivos xPoint ponúka klientom za 55-tisíc dolárov miesto v bunkri.
Niektoré americké celebrity a boháči vrátane Marka Zuckerberga či rapera Ricka Rossa sa už takisto začali pripravovať na možný koniec sveta a stavať vlastné luxusné bunkre.