Slovensko patrí medzi členské štáty EÚ, ktoré majú vzhľadom na množstvo vyprodukovaného odpadu nedostatočné kapacity na premenu odpadu na sekundárne zdroje energie alebo tepla. Zároveň viac ako polovicu z 2,7 milióna ton odpadu ročne Slovensko skládkuje, upozornila Americká obchodná komora v SR (AmCham). Komora v utorok zorganizovala stretnutie odborníkov na tému „Odpad ako energia".
„V najväčších ekonomikách EÚ sa ročne premení na elektrinu a teplo viac ako 30 percent komunálneho odpadu a v Rakúsku je to viac ako 36 percent. V EÚ spracúvajú okolo 88 miliónov ton odpadu ročne a vyrábajú elektrinu pre 19 miliónov a teplo pre 16 miliónov obyvateľov," uviedla komora po stretnutí. Podľa Európskej komisie by malo Slovensko znížiť mieru skládkovania na desať percent, a to do roku 2035, keďže v súčasnom nakladaní s komunálnym odpadom na Slovensku stále prevláda skládkovanie ako spôsob zneškodňovania odpadu.
Nová vláda sa v najbližšom období podľa programového vyhlásenia zaväzuje prijať strategické rozhodnutie o výstavbe dostatočného množstva spaľovní ako najlepšieho riešenia pre spracovanie komunálneho odpadu. Ide o riešenie, ktorým sa má Slovensko zároveň vyrovnať so záväzkami uzatvárania skládok komunálneho odpadu a skládok pre toxický odpad.
Európska odpadová smernica stanovuje na rok 2035 cieľ recyklovať 65 percent komunálneho odpadu a do toho istého roku povoľuje skládkovať iba desať percent odpadu. „Téma odpadu sa týka každého z nás. Je faktom, že Slovensko skládkuje veľa a nesprávne a dokonca nás za to Európska komisia zažalovala na Súdnom dvore EÚ. Veľká miera kompetencií je pritom na strane samospráv, a preto je dôležité, že AmCham Slovakia ponúka platformu pre dialóg medzi podnikateľmi, samosprávou a kompetentnými štátnymi organizáciami," dodala výkonná riaditeľka AmCham Slovakia Martina Slabejová.