Veľká Británia chce do roku 2035 znížiť emisie skleníkových plynov o 81 percent v porovnaní s úrovňou v roku 1990. Nový cieľ v utorok oznámil labouristický premiér Keir Starmer na klimatickom samite (COP29) v Azerbajdžane. Predchádzajúca vláda konzervatívcov sa zaviazala znížiť ich o 78 percent.
Ambiciózne, ale realizovateľné plány
„Budujeme na našej povesti lídra v oblasti klímy,“ vyhlásil Starmer. Premiérom je od júla a jeho vláda uznáva, že „svet sa nachádza v kritickom bode klimatickej krízy“.
Starmer ubezpečil, že jeho kabinet nezačne ľudom „hovoriť, ako majú žiť svoje životy, diktovať, čo majú robiť,“ aby sa dosiahol nový cieľ, ktorý označil za „ambiciózny,“ ale „realizovateľný“. Tento plán nezahŕňa emisie z medzinárodnej leteckej a lodnej dopravy.
Vyzdvihol úsilie svojich ministrov na splnenie oznámeného cieľa vrátane zrušenia zákazu nových projektov veternej energie za bývalej britskej vlády.
Kroky k zníženiu emisií
Labouristická vláda oznámila, že nevydá nové licencie na prieskum ložísk ropy a zemného plynu v Severnom mori. Veľká Británia v septembri zatvorila poslednú uhoľnú elektráreň a ako „prvá krajina zo skupiny G7 sa postupne zbavuje uhoľnej energie“. Teraz sa podľa neho budú uprednostňovať projekty v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.
„Nenechajte sa pomýliť – prebiehajú preteky o pracovné miesta v oblasti čistej energie budúcnosti, o hospodárstvo zajtrajška. A ja nechcem byť v strede svorky. Chcem sa dostať dopredu,“ povedal.
Samit COP29
V azerbajdžanskej metropole Baku sa na dvojtýždňovom samite COP29 očakáva účasť viac než 50-tisíc delegátov, zástupcov 200 štátov sveta vrátane vyše 100 lídrov na úrovni prezidentov a premiérov.
Tohtoročné azerbajdžanské predsedníctvo v rámci COP nesie podtitul „V solidarite za zelený svet“. Rokovania na samite v Baku sa zamerajú najmä na tri oblasti: znižovanie emisií, adaptáciu na zmenu klímy a klimatické financovanie.