Danone, francúzsku spoločnosť vyrábajúcu jogurty a balenú vodu, žalujú tri environmentálne skupiny, ktoré ju obviňujú, že dostatočne neznížila svoju plastovú stopu, píše The Guardian.

Spoločnosť, ktorá stojí aj za minerálnou vodou Evian a Volvic, si neplnila svoje povinnosti vyplývajúce z francúzskeho práva. Zákon o „povinnosti bdelosti“ z roku 2017 ukladá mimovládkam monitorovať ľudské práva a environmentálne záujmy vo veľkých francúzskych spoločnostiach a ich dodávateľských reťazcoch. Mimovládne organizácie ho čoraz viac využívajú proti nadnárodným spoločnostiam ako súčasť rastúceho trendu klimatických sporov.

Podľa decembrového auditu bola Danone spolu so spoločnosťami Coca-Cola, PepsiCo a Nestlé vymenovaná za jedného z 10 najväčších znečisťovateľov plastov na svete. Rosa Pritchardová, právnička ClientEarth, jednej zo skupín, ktoré podnikli kroky, povedala: „Danone kráča vpred bez seriózneho plánu ako sa vysporiadať s plastmi, napriek jasným obavám odborníkov na klímu a zdravie.“

Danone vo vyhlásení odmietla obvinenie. „Sme veľmi prekvapení týmto obvinením, ktoré dôrazne vyvraciame. Spoločnosť Danone je už dlho uznávaná ako priekopník v manažmente environmentálnych rizík a my sme naďalej plne odhodlaní konať zodpovedne. Implementujeme komplexný rámec opatrení zameraných na zníženie používania plastov, rozvoj opätovného použitia, posilnenie systémov zberu a recyklácie a vývoj alternatívnych materiálov. Na každom z týchto frontov sme už dosiahli významný pokrok, najmä pokiaľ ide o znižovanie plastov, napríklad v rokoch 2018 až 2021 došlo k poklesu o 12 percent na celosvetovej úrovni (60-tisíc ton absolútne).“

Požadujú novú správu

Žaloba, jedna z niekoľkých nedávnych zameraných na znečisťovateľov plastov, bola podaná na parížsky tribunál. Environmentálne skupiny Surfrider, ClientEarth a Zero Waste France uviedli, že chcú, aby spoločnosť prijala zodpovednosť za používanie plastov. „Chceme, aby spoločnosť Danone znovu zverejnila svoju správu o povinnej starostlivosti a zohľadnila jej používanie plastov vrátane konkrétnej stratégie na jej zníženie,“ povedala pre agentúru Reuters Antidia Citoresová, hovorkyňa organizácie Surfrider Foundation Europe za ochranu oceánov.

V septembri skupiny formálne upozornili Danone, čím dali spoločnosti príležitosť napraviť svoj „plán bdelosti“. Spoločnosť odpovedala, ale mimovládne organizácie argumentujú, že odpoveď bola nedostatočná a nedostatočne riešila ich požiadavky.

Francúzsky zákon bol zavedený po katastrofe Rana Plaza v roku 2013 v Bangladéši, pri ktorej zahynulo 1 100 ľudí pri kolapse odevnej továrne používanej západnými módnymi značkami. Nedostatočná zodpovednosť značiek viedla k tlaku zo strany skupín pre ľudské práva a iných, aby viedli kampaň za väčšiu zodpovednosť podnikov.

Danone má zastúpenie v 120 krajinách vrátane Indonézie a Turecka, ktoré prijímajú veľkú časť plastového odpadu zo západu. Za posledné tri roky sa umiestnila na vrchole rebríčka auditu značiek znečisťujúcich plastov v Indonézii.

Porovnali s Eiffelovou vežou

Spoločnosť ClientEarth uviedla, že Danone používa ročne viac ako 74-násobok hmotnosti Eiffelovej veže vo forme plastov. V roku 2021 spotrebovala 750-tisíc ton, čo je viac ako 716 500 ton použitých v roku 2020.

Skupiny požadujú, aby sudcovia na parížskom civilnom súde prinútili spoločnosť vydať nový plán do šiestich mesiacov, ktorý by zahŕňal postupné vyraďovanie plastov. Prípad je jedným z niekoľkých právnych žalôb podaných mimovládnymi organizáciami po historickej medzinárodnej dohode o zastavení stúpajúceho prílivu plastového odpadu. V marci 2022 sa svetoví lídri dohodli, že počas nasledujúcich dvoch rokov vypracujú právne záväznú zmluvu, ktorá bude pokrývať celý životný cyklus plastov od výroby až po likvidáciu.

Len deväť percent plastového odpadu sa recykluje. Plasty sa ťažko recyklujú, pomaly sa rozkladajú, sú drahé a horia tak, že znečisťujú životné prostredie; rozkladajú sa na drobné a všadeprítomné čiastočky, ktoré vstupujú do potravinového reťazca a spôsobujú zvieratám škody.

Za posledných sedem desaťročí výroba plastov raketovo vzrástla z milióna ton v roku 1950 na 460 miliónov ton v roku 2019 a očakáva sa, že sa do roku 2060 ešte strojnásobí. Väčšina odpadu končí na skládkach, v spaľovniach alebo uniká do životného prostredia.

Spoločnosť Danone uviedla, že sa zaviazala do roku 2025 opätovne používať, recyklovať alebo kompostovať plastové obaly.

Ďalšie dôležité správy

Recyklačné stredisko spoločnosti Greentech Slovakia na plast v Banskej Bystrici.
Neprehliadnite

Figúr z Asociácie pre recykláciu obalov: Nie sme za radikálne riešenia, no neistota pretrváva