Aktivisti bojujúci proti chudobe kritizovali víkendovú dohodu členov skupiny najvyspelejších krajín sveta G7 na zavedenie dane zo zisku nadnárodných firiem v minimálnej výške 15 percent. Z dohody podľa nich budú profitovať bohaté krajiny na úkor chudobných. Informovala o tom agentúra Reuters.
Mimovládne organizácie Oxfam a Eurodad uviedli, že nový systém domovským krajinám veľkých podnikov, čo sú často Spojené štáty či európske krajiny, zabezpečí väčší podiel na daniach z firemných ziskov. Chudobným krajinám, kde tieto podniky tiež pôsobia, tak podľa nich pripadne podiel nižší, napísala agentúra Reuters.
„G7 je malým klubom bohatých a mocných krajín," uviedla Tove Rydingová z organizácie Eurodad. „Je v ich veľkom záujme držať spolu. Vytvorili dohodu, ktorá im prináša prospech," dodala.
Skupina G7 je blízko dohody o zdaňovaní najväčších svetových spoločností
Podľa Christiana Halluma z organizácie Oxfam nový systém povedie k „masívnemu transferu peňazí do bohatých krajín". „Je to rozhodne nastavené v prospech bohatých krajín a nespravodlivé k chudobným," uviedol Hallum. Za nespravodlivú označila daňovú dohodu takisto organizácia Tax Justice Network.
Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorá podporuje snahu o širšiu daňovú reformu, však popiera, že z dohody by nespravodlivo profitovali Spojené štáty. Podľa skupiny G7 je cieľom dohody odradiť nadnárodné spoločnosti od presúvania svojich sídiel do krajín s nižšou úrovňou zdanenia. Štáty G7 cez víkend uviedli, že sa budú usilovať aj o to, aby nadnárodné korporácie platili viac daní na trhoch, kde predávajú svoj tovar a služby.
Štúdia organizácie EÚ Tax Observatory nedávno ukázala, že Európska únia by vďaka globálnej dani vo výške 15 percent mohla získať na daniach dodatočných 50 miliárd eur ročne.