Na kopčeku v lese poprášenom snehom stojí neogotický lovecký kaštieľ Schloss Waidmannsheil. Až do minulého týždňa toto miesto v lesoch východného Durínska slúžilo ako veliteľstvo skupiny sprisahancov, ktorá chcela prevziať kontrolu nad nemeckým parlamentom, zničiť štruktúry moderného nemeckého štátu a nahradiť ich monarchiou na čele s princom, ktorého rod v regióne vládol pred prvou svetovou vojnou, píše BBC.
Lovecký kaštieľ pôsobí opustene
A toto všetko sa malo odohrať do Vianoc. Princ ale teraz predvianočný čas trávi za mrežami, v policajnej väzbe. Plánovaný puč nemeckej bezpečnostnej zložky znepokojil natoľko, že počas jednej z najväčších razií prehľadali 150 nehnuteľností a zatkli 25 ľudí.
Zástupcovia spravodajských služieb dali najavo, že počas nasledujúcich týždňov a mesiacov sa dá očakávať ďalšie zatýkanie. A nemecké médiá prinášajú informácie o sprísnených bezpečnostných opatreniach vo federálnom parlamente i snemoch jednotlivých spolkových krajín.
Lovecký kaštieľ pôsobí opustene. Susedia hovoria, že vídali, ako sa v usadlosti svieti, ale v posledných mesiacoch si len zriedkakedy všimli, že by tam niekto prichádzal. Návštevníci používali vedľajší vchod, ku ktorému sa prichádza lesnou cestou. Je jasné, prečo tunajší hostia nechceli, aby sa o nich vedelo: vlani v novembri tu začali spriadať plány prevratu, ktoré sa týkali vymenovania ministrov nového režimu aj vojenského krídla, ktoré malo puč umožniť.
Snažila sa získať podporu Kremľa
Rod Reussovcov, z ktorého princ Heinrich XIII. pochádza, je zdesený. Hlava rodu, Heinrich XIV., ktorý žije v Rakúsku, hovorí, že „tento outsider bol kvôli svojim šialeným konšpiračným teóriám a antisemitským názorom ostrakizovaný už pred rokmi. Rod nemá s jeho názormi nič spoločné".
O svojom príbuznom v Nemecku tvrdí, že vždy taký nebýval, ale že ho v živote prenasledovala smola. Má vážne chorú dcéru, príliš sa mu nedarí v podnikaní s realitami a nemecké úrady obviňuje z toho, že väčšina jeho pokusov získať späť rodinný majetok skončila neúspechom. Lovecký kaštieľ, ktorý za komunizmu slúžil ako mládežnícka ubytovňa, si musel začiatkom 90. rokov odkúpiť. „Skončil sa zlými priateľmi, ako teraz vidíme," hovorí Heinrich XIV.
Bola nimi výrazne mladšia ruská priateľka, ktorá sa snažila pre plánovaný prevrat získať podporu Kremľa, špičkový kuchár, člen elitnej jednotky bundeswehru, bývalá poslankyňa protiimigračnej strany Alternatíva pre Nemecko a v súčasnosti sudkyňa Birgit Malsacková-Winkemannová. Táto žena sa mala za nového režimu stať ministerkou spravodlivosti. Jej znalosť parlamentného prostredia hrala kľúčovú úlohu pri plánovaní predvianočného prevratu. Je tiež vyznávačkou ezoterizmu, podľa vyšetrovateľov skúmala astrologické tabuľky, aby zistila, kedy presne má puč vypuknúť.
Varoval pred sociálnymi otrasmi
Pre nemecké tajné služby je ale znepokojujúce hlavne zloženie vojenského krídla skupiny. Na jeho čele stál Rüdiger von P., bývalý veliteľ parašutistov, ktorý mal za úlohu dostať skupinu do parlamentu, nasadiť poslancom putá a odrážať policajtov. Je podozrivý, že počas aktívnej služby ukrýval a hromadil zbrane.
Podriadený mu bol člen elitnej jednotky bundeswehru Andreas M., bývalý plukovník Maxmilllian Eder, ktorý nedávno na telegrame varoval pred sociálnymi otrasmi v predvianočnom období. Vo vojenskom krídle bol tiež prepustený policajt a vyznávač konšpiračných teórií Michael F., odborník na prežitie v extrémnych podmienkach Peter W., ktorý mal kontakty s neonacistami.
Vyšetrovatelia hovoria, že ich zaujal tento rok v apríli, keď u neho pri domovej prehliadke našli zbrane a muníciu.
Nikto si nie je istý, nakoľko je extrémizmus rozšírený medzi príslušníkmi nemeckých bezpečnostných zložiek, a to je mimoriadne znepokojujúce, hovorí Nicholas Potter, špecialista na krajne pravicový rasizmus a antisemitizmus z berlínskej Nadácie Amadea Antonia.
Neuznávajú legitimitu nemeckého štátu
Medzi strojcami neuskutočneného puču je veľký počet takzvaných Ríšskych občanov (Reichsbürger). V Nemecku je takýchto ľudí asi 21-tisíc a neuznávajú legitimitu súčasného nemeckého štátu. Odmietajú preto platiť dane, uznávať rozhodnutia nemeckých súdov alebo používať nemecké poznávacie značky na svojich autách.
Nemecký štát podľa nich existuje v hraniciach Nemeckého cisárstva alebo v hraniciach z roku 1937. Keď policajti v roku 2016 vykonali raziu u jedného stúpenca hnutia, strieľal na nich a jedného zabil. Ríšski občania sa podľa tajných služieb v posledných rokoch radikalizujú, ale k násiliu je pripravená siahnuť len malá časť z nich.
Roznášal letáky s odkazmi
Tento rok v lete Heinrich XIII. nechal po mestečku Bad Lobenstein, ku ktorému patrí aj jeho lovecký kaštieľ, rozniesť letáky, v ktorých ľudí informoval, že pokiaľ majú občianske preukazy Spolkovej republiky Nemecko, nie sú správnymi Nemcami.
„Myslela som si, že je padnutý na hlavu," hovorí penzistka menom Isabel. Na letáku bol odkaz, kde si šlo objednať doklady Ríše a občiansky preukaz so starou ríšskou vlajkou namiesto vlajky moderného Nemecka.
„Vyzýval nás tiež, aby sme sa zúčastnili volieb s cieľom vytvoriť minikráľovstvo. Predpokladám, že na čele s ním. Papier som pokrčila a vyhodila," hovorí Isabel. Avšak Heinrich XIII. našiel aj sympatizantov, ktorí nie sú so súčasným Nemeckom spokojní, sú voči nemeckej vláde podozrievaví a chceli by iné Nemecko.
Uvideli šancu spojiť sily
Podľa výskumov je až pätina Nemcov náchylná na sprisahanecké teórie, vrátane ruskej propagandy. V súčasnej dobe sú podľa expertov mimoriadne ohrození: žijú v období tesne po pandémii covidu-19, v časoch ekonomického prepadu a rastu cien energií spájaným s vojnou na Ukrajine. Mnoho z nich obviňuje vládu. Stephan Kramer, šéf kontrarozviedky v Durínsku, hovorí, že stúpenci krajnej pravice predtým Ríšskych občanov považovali za bláznivých.
„Ale keď toľko ľudí protestovalo proti opatreniam proti koronavírusu, uvideli šancu spojiť sily," vysvetľuje.
„Jedna skupina tvrdí, že súčasná federálna republika neexistuje, druhá, že existuje, ale treba republiku nahradiť novým autoritárskym režimom. Nie sú spojení ideologicky, ale majú spoločný cieľ," vysvetľuje Kramer.