K aktuálnej téme zavedenia DRG systému na Slovensku sa na TREND konferencii Zdravotnícky manažment 2011 vyjadril  Oldřich Pospíšil, manažér pre stratégiu a rozvoj Svet zdravia a poradca pre vývoj a implementáciu DRG platobného systému.

Hneď v úvode svojej prezentácie upozornil na to, že o DRG systéme by sa nemalo hovoriť ako o platobnom systéme za výkon alebo diagnózu. Správnejšie je o DRG uvažovať ako o platbe za výsledok. To znamená, že po zlúčení diagnózy a výkonu s výsledkom, ktorý poskytovateľ dosiahol, vyjde cena, ktorú má mať zaplatenú.

Ako DRG funguje

Najdôležitejšou podmienkou pri dobre fungujúcom platobnom systéme je, že rovnaký dôvod pre hospitalizáciu bude znamenať rovnakú odmenu pre každého poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Jedna diagnóza môže mať pri tom rôzne spôsoby naplnenia na dosiahnutie želaného výsledku.

Pri DRG systéme je potrebné rozdeliť choroby do skupín na základe podobnosti diagnózy v zmysle liečebných postupov. Prípady, ktoré sú zaradené do tej istej skupiny majú podobnú prognózu, rovnakú priemernú dĺžku hospitalizácie a rovnaké priemerné náklady na liečbu. DRG skupiny sa vytvárajú z 25 medicínskych skupín. Tie  sa delia zväčša podľa orgánov ľudského tela. Po vyhodnotení všetkých kritérií  vzniká asi 1000 DRG skupín, v niektorých systémoch aj viac.

Každý hospitalizačný prípad je potrebné preskúmať a rozhodnúť sa, do ktorej skupiny bude  zaradený. Rozhodnutie sa odvíja od hlavnej diagnózy, súboru vedľajších diagnóz, veku, prípadne ďalších faktorov. Prípady sa zaraďujú do skupín pomocou zoskupovacieho softvéru – grouperu. Efektívnejšie a lacnejšie ako kupovať a následne prispôsobovať cudzí softvér, je podľa O. Pospíšila nechať si vytvoriť vlastný.

Určenie hlavnej diagnózy pre správne zaradenie do DRG skupiny sa odvíja od stavu diagnostikovaného na konci obdobia zdravotnej starostlivosti. V prípade viacerých diagnóz sa vyberie tá, ktorá vyčerpáva najviac nákladov na liečbu. Špekulatívnemu  výberu diagnózy, ktorá by dala prípadu najväčšiu  ekonomickú váhu zabránia kontroly a revízna činnosť.

Pre zaradenie do DRG skupiny sa berú do úvahy iba aktívne diagnózy, teda diagnózy, ktoré vyžadovali starostlivosť a liečbu počas hospitalizácie. O. Pospíšil ďalej dodal, že korektné je použiť tie diagnózy, ktoré predĺžili pobyt pacienta minimálne o jeden deň.

Výhodami kvalitného DRG systému je orientácia na kontrolu nákladov, skracovanie dĺžky hospitalizácie či presun niektorej starostlivosti do mimo nemocničných zariadení. Systém DRG zároveň podnecuje zmenu štruktúry zdravotníckych zariadení, kladie väčšiu zodpovednosť na ošetrujúci personál a sleduje kvalitu zdravotnej starostlivosti. V konečnom dôsledku má DRG efekt aj na lepšiu spoluprácu nemocničných a mimo nemocničných zariadení.

Foto - Vlado Benko