Možnosť rýchleho zisku mladých ľudí vždy lákala k investíciám do rizikových aktív. Pre generáciu Z sú to výrazné cenové výkyvy – a decentralizovaná povaha – digitálnych aktív, čo tiahne. Či už sú to kryptomeny alebo takzvané nezameniteľné tokeny (NFT). Toto odvetvie ale nikto nereguluje, čo znamená, že je tu minimálna ochrana investorov.
Nákupy kryptomien
„Všetci moji kamaráti hovorili o kryptomenách, a tak som sa jedného dňa rozhodol, že by som sa mohol tiež zapojiť a uvidím, či na tom tiež môžem niečo zarobiť," povedal BBC dvadsaťročný Paxton See Tow. Stačil mu len telefón a od nákupov kryptomien za tisíce dolárov ho delilo už iba pár kliknutí.
Generácia Z je skupina ľudí narodená zhruba od polovice 90. rokov približne do roku 2010. Vyrastala teda už v prepojenom svete, v čase, keď už bol internet prakticky všade. Sú zvyknutí hrať on-line hry a s priateľmi sa stretávať virtuálne, bez fyzického kontaktu.
Kryptomeny sú digitálne meny, zatiaľ čo nezameniteľné tokeny je spôsob vlastníctva pôvodného digitálneho súboru. To je fenomén propagovaný ako digitálna odpoveď na zberateľstvo fyzických vecí.
Práve pred rokom Paxton kúpil za 1 000 singapurských dolárov bitcoiny - jednu z najpopulárnejších kryptomien - a prakticky okamžite mal asi desaťpercentný zisk. Rozhodol sa teda, že svoje portfólio zoštvornásobí. Potom ale cena bitcoinu začala klesať.
Nízke ceny
„Vždy sa hovorí 'nakupuj, keď sú ceny nízko, predávaj, keď sú vysoko', ja som ale urobil pravý opak. Dovolil som, aby ma ovládli emócie," pripúšťa. Paxton prišiel o 1 000 dolárov – navyše ku všetkým peniazom, ktoré predtým investoval. Potom zmenil stratégiu.
Kelvin Kong, ktorý je o niečo starší a tiež začal s kryptomenami, prekonal oveľa viac. V roku 2017 najprv zarobil šesťmiestnu čiastku, o rok neskôr ale prišiel o viac ako pol milióna dolárov. „Prišiel som o všetko," hovorí. „Myslel som si, že som kráľ obchodníkov. Bol som veľmi namyslený a nepredpokladal som, že by ma mohlo niečo poraziť, a tak som nakupoval ďalej," spomína.
Kelvinovi nakoniec na bankovom účte zostalo len pár stoviek dolárov. „Myslím, že som z toho mal skoro depresiu. Pomýšľal som aj na samovraždu," priznáva. Teraz hovorí, že rozmach obchodovania kryptomien a NFT medzi mladými ľuďmi ho znepokojuje. „Všetci nakoniec o peniaze prídu," dodáva.
Zdá sa ale, že ani príbehy o ľuďoch, ktorí na kryptomenách prišli o veľké peniaze, mladých obchodníkov neodrádzajú. Mnohé z nich sa prvýkrát stretla s digitálnymi aktívami prostredníctvom hier, ktoré umožňujú získať NFT či kryptomeny a tie použiť aj v rámci samotnej hry, prípadne vymeniť za hotovosť.
Sen mladej generácie
„Každé dieťa si chce zarábať hraním hier," hovorí 23-ročný obchodník z Malajzie, ktorý vystupuje pod prezývkou YellowPanther. „To je sen mojej generácie."
Keď vlani v auguste začal obchodovať s NFT, po mesiaci sa rozhodol, že sa v práci vzdá pozície vedúceho marketingu a začne sa obchodom s NFT venovať naplno. „Práca mi brala veľa času - osem až deväť hodín denne - a mzda tam bola celkom nízka. U NFT som videl obrovskú príležitosť, a tak som to riskol," rozpráva.
YellowPanther teraz spolupracuje s 29-ročným Reshom Chandranom, ktorý v Singapure ponúka lekcie obchodovania s klasickými akciami, kryptomenami a NFT. S využitím populárnej hry Axie Infinity, ktorá umožňuje aj vyhrať kryptomeny, pán Chandran predstavuje investorov prevažne filipínskym hráčom, ktorí za poplatok hrajú každý sám za seba. Upozorňuje ale, že tento priestor je pole neorané.
Trend, kedy sa mladí ľudia vrhajú na obchodovanie s kryptomenami a NFT, za pandémie zosilnil. „Trh prechádzal extrémnymi cenovými výkyvmi, a keď máte také kolísanie, máte na trhu aj príležitosť," hovorí profesorka financií z obchodnej školy INSEAD Lily Fangová. „Mladí ľudia zostávali doma a z toho obchodovania sa stala takmer hra. Všetky tieto faktory na to vytvorili dokonalé podmienky."
Rizika obchodovania
Pre mnoho mladých rádoby obchodníkov sú k dispozícii rady na internetových platformách, ako je YouTube, Twitter alebo Reddit. Dvadsaťtriročný Brian Jung sa chváli jedným miliónom sledujúcich na serveri YouTube, ale v porovnaní s inými influencermi, ktorí propagujú kryptomeny, o rizikách spojených s týmito obchodmi hovorí opatrnejšie.
„Vždy sa musím uistiť, že k svojim poslucháčom hovorím opatrne. Rozhodne nechcem, aby tie videá ľuďom ublížili," hovorí Brian. Jeho rodina emigrovala z Južnej Kórey do Spojených štátov a Brian si myslí, že všetky tieto okolnosti majú vplyv na to, ako investuje a ako hovorí o peniazoch. „Naša rodina na tom nikdy nebola finančne dobre, takže ja sa na to vždy pozerám skôr opatrne."
Dvadsaťdvaročnú Jowellu Limovú na kryptomenách láka vidina finančnej nezávislosti. Ako žena je vo svete obchodovania s kryptomenami v menšine. Vlády po celom svete sa chystajú odvetvie digitálnych mien regulovať a Jowella dúfa, že dajú týmto transakciám aj jasný právny rámec. „Regulačné orgány budú nakoniec musieť nájsť kompromis a uvedomiť si, že je to technologický pokrok, ktorý nemôžu ignorovať. Zvlášť keď neustále prestupuje spoločnosťou," dodáva.
Nebezpečenstvo závislosti
Popri finančných stratách je ale veľkým nebezpečenstvom aj závislosť. „Trh kryptomien nikdy nespí, takže ľudí to skutočne úplne pohltí," upozorňuje pán Chandran.
Jeho slová potvrdzuje Andy Leach, ktorý sa v Singapure špecializuje na liečbu závislostí. Počet mladých ľudí, najmä mužov, ktorí podľahli vzrušeniu z obchodovania kryptomien a NFT, sa podľa neho skokovo zvýšil. „Môžete sledovať, ako bitcoin stúpa a klesá, a celý ten proces, tú jazdu na horskej dráhe, tie maximá aj minimá - to všetko máte priamo v telefóne, nepretržite - 24 hodín denne, sedem dní v týždni."
Aj keď kvôli kryptomenám prišli o peniaze, Paxton aj Kelvin sa v tomto odvetví dozvedeli a na obchodovanie sa vrátili. A Kelvin dokonca pripúšťa, že by na týchto obchodoch mohol byť závislý. „Dá sa to povedať aj tak," hovorí s úsmevom. „Ja by som to ale nazval vášňou."