Len pred pár týždňami svet obleteli správy o tom, ako výrazne omikron „obchádza“ imunitu a ako prudko klesajú protilátky na nový variant SARS-Cov-2 v krvi.

Riešením bola podporná dávka vakcíny, prvá a neskôr druhá. Svet zachvátila panika a začali sa pripravovať plány nielen na pravidelné očkovanie v trojmesačných intervaloch, ale aj na zavedenie povinného očkovania. Situácia je pritom úplne opačná – omikron môže byť spôsob, ako sa ľudstvo vysporiada s pandémiou SARS-Cov-2 raz a navždy.

Omikron je vysoko infekčný, no napriek tomu je pravdepodobné, že jeho zdravotné následky pre populáciu budú omnoho slabšie ako u delty. Množstvo infekcií dramaticky rastie, no počet hospitalizácii, nieto ešte úmrtí, klesá.

Mortalita dramaticky klesá

Pohľad na Spojené kráľovstvo, ktoré zažilo tri vlny covidu, hovorí jasnou rečou. Počas prvej vlny v apríli 2020 sa denne ešte pôvodným vírusom nakazilo približne 5-tisíc ľudí, pričom v maxime zomieralo denne približne tisíc z nich. Počas druhej vlny poznačenej variantom alfa sa už denne nakazilo viac ako 50-tisíc ľudí, no v maxime zomieralo opäť iba o čosi viac ako tisíc ľudí. V súčasnosti sa omikronom nakazí denne viac ako 130-tisíc ľudí, no zomiera ich iba pád desiatok. Ukazuje sa, že očkovanie a prekonanie choroby výrazne zvýšilo imunitu populácie voči vírusu SARS-Cov-2.

To napriek klesajúcim protilátkam v krvi. Tie sú totiž iba jednou časťou imunitnej reakcie tela. Ich úlohou je blokovať infekciu. Ak objem protilátok klesá, rastie šanca, že človek sa opäť nakazí novým variantom vírusu. Avšak jeho nakazenie nemusí byť zďaleka taký problém, ako sa tvrdí. Potvrdzujú to nové výskumy.

Prebitie ochrany

Breakthrough infections, alebo prípady prebitia imunitnej ochrany, sú tie, kedy sa plne zaočkovaný človek opäť nakazí koronavírusom. Podľa vedcov je to dobrá správa. Prebitie ochrany totiž výrazne zvyšuje imunitnú reakciu tela pri budúcich nových variantoch.

Podľa štúdie Oregon Health & Science University bola reakcia ľudí, ktorí po očkovaní ochoreli na covid, masívna. „Naša štúdia naznačuje, že očkovaní ľudia, ktorí boli neskôr infikovaní, získali superimunitu“. Počet ich protilátok bol nielen násobne väčší, ale boli aj omnoho efektívnejšie v boji s novým variantom vírusu.

Štúdia naznačuje, že každá infekcia po očkovaní posilňuje imunitnú reakciu aj pre ďalšie infekcie, a to dokonca aj voči novým variantom.

T-lymfocyty
Neprehliadnite

Panika nie je na mieste. Omikron nebude taký zlý, ako sa hovorí

Bunková ochrana

Dôvodom rastúcej imunitnej reakcie ľudí je bunková imunita zabezpečená B- a T-lymfocytmi. Na rozdiel od protilátok, ktoré kolujú v krvi po nakazení a zabraňujú novej infekcii, lymfocyty zabíjajú infikované bunky, bránia šíreniu vírusu a progresii ochorenia. Jednoducho, minimalizujú škody, ktoré nákazou vznikajú.

Túto formu imunitného systému tvoria lymfocyty, ktoré si pamätajú posledné choroby a v prípade novej infekcie zabíjajú podobné bunky a vytvárajú nové protilátky, ktoré s infekciou bojujú. Napríklad, ľudia, ktorí boli postihnutí vírusom SARS-Cov z roku 2003, majú reakciu T-lymfocytov aj po takmer 20 rokoch. Táto imunita môže trvať celý život.

Ich silu potvrdila aj nová štúdie Erasmus Univerzity z Holandska. Vysvetlila, prečo je mortalita na omikron taká nízka. T-lymfocyty totiž útočia na celé povrchové proteíny SARS-Cov-2, ktoré sú u nového koronavírusu veľmi podobné, vrátane zmutovaného omikronu.

Výskumníci sledovali reakciu protilátok u 60 dávnejšie zaočkovaných zdravotných pracovníkov. Zistili, že aj keď ich krv neposkytovala voči variantom delta a beta takmer žiadne protilátky, reakcia T-lymfocytov bola silná a takmer nezmenená, čo kompenzovalo ich nedostatok.

Eventuálna konečná

Vedci z Oregon Health & Science University predpokladajú, že dlhodobá bunková ochrana je pre SARS-Cov-2 eventuálna konečná. „Neznamená to, že sme na konci pandémie, avšak ukazuje to, kde pravdepodobne skončíme: akonáhle sa zaočkujete a potom sa nakazíte, budete do značnej miery dobre ochránení aj voči budúcim variantom“, tvrdia vedci.

Okrem laboratórnych výskumov túto tézu potvrdzujú aj štatistiky z Izraelu. Ľudia, ktorí získali superimunitu, majú až 7-násobne nižšiu pravdepodobnosť reinfekcie ako tí, ktorí boli iba plne zaočkovaní. Ľudia, ktorí neboli zaočkovaní a chorobu prekonali, majú šancu na reinfekciu trojnásobne vyššiu ako ľudia so superimunitou. 

„Toto vytvára mnoho otázok, či hľadanie ďalších variantov vírusu a vytváranie vakcín voči nim je cesta, po ktorej chceme ísť,“ hovorí Danny Altmann, profesor imunológie na Imperial College London.

K podobnému postoju sa pridáva aj Paul Hunter, profesor medicíny z University of East Anglia. Ten pre BBC povedal, že „covid je iba jeden z vírusov z rodiny koronavírusov, ktoré produkujú nové varianty každý rok, a je takmer isté, že to sa stane aj s covidom – stane sa z neho iba ďalšie prechladnutie“.

covid
Neprehliadnite

Covidový horor sa stáva históriou. Vrchol pandémie môže mať ľudstvo už za sebou