Ak chcú mať rodičia inteligentnejšie deti, mali by ich nechať venovať sa hraniu kolektívneho športu a čítaniu kníh. Na základe výskumov štúdie neurovedcov z University of Eastern Finland o tom informuje portál CNBC.
Vedci počas dvoch rokov skúmali 504 detí vo veku od šesť do deväť rokov. Deti, ktoré trávili viac času čítaním kníh a hraním kolektívnych športov, mali lepšie rozvinutú schopnosť uvažovať než tí, ktorí sa venovali iným aktivitám od hrania videohier po neorganizovanú voľnú zábavu.
Najlepšie výsledky dosahovali deti, ktoré sa okrem športu a čítania navyše aj zdravo stravovali – konzumovali nízkotučné mliečne výrobky a menej červeného mäsa, akými sú hovädzina, bravčovina či jahňacina.
Športom k lepšiemu mozgu
Štruktúrovaná fyzická aktivita môže zlepšiť kognitívne schopnosti detí. Toto zistenie potvrdzuje predchádzajúce výskumy, ktoré odhalili jasnú súvislosť medzi zvýšenou fyzickou aktivitou a zlepšenou funkciou mozgu vrátane lepšej pamäti a schopnosti učiť sa.
V porovnaní s rovesníkmi majú deti, ktoré sa venujú športom, často vyššie sebavedomie a nižšiu mieru výskytu úzkosti a depresie. Tímové športy okrem toho posilňujú duševné zdravie, pretože spájajú fyzickú aktivitu so sociálnym rozvojom.
Knihy verzus videohry
Čítanie pre radosť u detí vedie k lepšiemu duševnému zdraviu, tvorivosti a schopnosti myslenia. Vyplynulo to z tohtoročnej štúdie Univerzity v Cambridgi. Deti, ktoré viac čítajú, dosahujú vyššie skóre v kognitívnych testoch než ich rovesníci, ktorí tento čas trávia pred obrazovkami mobilov, počítačov či televízorov.
Hranie videohier aj napriek tomu ponúka z hľadiska vývoja detí niekoľko výhod. Prispieva napríklad k zlepšeniu pamäti, priestorovej orientácie a v prípade hier pre dvoch a viac hráčov aj k rozvoju sociálnych zručností.