Po návšteve predsedníčky Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiovej na Taiwane Čína odhalila svoje plány na bezprecedentné vojenské cvičenia v blízkosti ostrova, čo vyvolalo obavy z krízy v Taiwanskom prielive. Téme sa venuje denník The Guardian.
Pelosiová navštívila Taiwan, samosprávny ostrov, tento týždeň napriek sérii hrozieb zo strany Pekingu, ktorý ho považuje za odštiepeneckú provinciu. Varoval, že návštevu bude považovať za veľkú provokáciu.
Manévre
Čínska armáda zároveň oznámila letecké a námorné cvičenia v blízkosti Taiwanu a testy konvenčných rakiet v mori východne od Taiwanu. Podľa čínskych štátnych médií sa tri zo šiestich cvičení s ostrou streľbou budú konať v tej oblasti mora, ktorú si nárokuje Taiwan.
Pred manévrami, ktoré sa začali vo štvrtok, Taiwan oznámil, že do jeho zóny protivzdušnej obrany vstúpilo 27 čínskych bojových lietadiel.
Taiwan nebol nikdy súčasťou Čínskej ľudovej republiky. Označuje sa za suverénny štát, ktorý nepotrebuje vyhlasovať nezávislosť. Želá si zachovať status quo a nechce konflikt, avšak varoval, že sa bude brániť. Taiwanské ministerstvo obrany označilo plánované čínske cvičenia za vzdušnú a námornú blokádu ostrova.
Tento týždeň zasiahla Taiwan aj séria kybernetických útokov, hoci zatiaľ nie je jasné, kto je za to zodpovedný. Čína, najväčší obchodný partner Taiwanu, medzitým pozastavila veľkú časť importu z ostrova.
Experti
Experti sa však zhodujú, že ani USA, ani Čína nemajú chuť na to, aby napätie eskalovalo až do vojny.
„Je to veľká vec, keďže blokáda je právnym aktom vojny,“ cituje The Guardian experta na obrannú politiku v indicko-tichomorskom regióne Blakea Herzingera. „Myslím si, že Taiwanu treba signalizovať, že nie je čas na ďalšie rozdúchavanie," upozornil.
Podľa Justina Bassiho, riaditeľa Austrálskeho inštitútu pre strategickú politiku, čínske vojenské cvičenia bude pravdepodobne kalibrované tak, aby sa zabránilo eskalácii zo strany USA.
Herzinger konštatoval, že USA boli veľmi opatrné, aby nevyjadrili podporu nezávislosti Taiwanu, keďže ide o „červenú čiaru“ Číny.
„V rámci spolupráce s Taiwanom sú USA vždy opatrné, aby sa uistili, že nájdu správnu rovnováhu pri podpore Taiwanu, ale bez toho, aby povzbudzovali Taiwan, aby urobil niečo, čo by spôsobilo väčší konflikt," povedal.
Amanda Hsiaová, expertka na Čínu z organizácie Crisis Group, vysvetlila, že hoci je čínska vojenská eskalácia znepokojujúca, nejde o neočakávanú reakciu. Myslí si, že zámerom vojenských cvičení je skôr postoj a demonštrácia vojenskej sily.
Si Ťin-pching
Čínsky prezident Si Ťin-pching od svojho nástupu k moci v roku 2012 dal jasne najavo, že opätovné zjednotenie s Taiwanom je jeho prioritou.
Niektorí experti sa domnievajú, že odpoveď Si Ťin-pchinga na návštevu Pelosiovej je skôr o domácich problémoch v Číne a udržaní sa pri moci. Pevninskú Čínu totiž sužuje rozvíjajúca sa majetková kríza a spomalenie ekonomiky, ktorý vyplýva z prísnej politiky nulovej tolerancie ochorenia covid a z pokračujúcich lockdownov, dodal The Guardian.