Česko

Česká vláda premiéra Andreja Babiša v stredu rozhodla, že vyhlási núdzový stav. Platiť začne od pondelka. Podľa ministra zdravotníctva Romana Prymulu je opätovné zavedenie núdzového stavu nutné na zníženie reprodukčného čísla vírusu. 

Od pondelka budú okrem núdzového stavu platiť aj iné opatrenia. Podľa skorších vyjadrení ministra Prymulu by malo dôjsť k uzavretiu stredných škôl v regiónoch s vyšším rizikom šírenia nákazy. Vonkajšie aktivity by mali byť obmedzené na 20 ľudí, vnútorné na desať osôb, výnimku budú mať napríklad divadlá. Športové súťaže sa budú organizovať bez divákov.

Portál novinky.cz informoval o tom, aké konkrétne opatrenia sa budú v pondelok meniť. Vo vnútorných priestoroch sa môže na hromadných akciách zúčastniť maximálne 10 osôb. Vonku to bude maximálne 20 osôb. Samozrejme, aj tu platia výnimky. Sú to napríklad situácie, keď sú osoby súčasťou jenej domácnosti alebo pracovného kolektívu. 

Žena s ochranným rúškom čaká v rade na odbererovom mieste na testovanie na ochorenie COVID-19 v Prahe
Neprehliadnite

Vláda rozhodla. V Česku začne od pondelka platiť núdzový stav

Pri jednom stole bude môcť byť maximálne šesť osôb. Nakupovanie v obchodoch sa tieto opatrenia nijako nedotknú. Od 19. októbra bude limit 30 osôb aj na pohreby aj svadby. Všetko záleží od vývoja situácie v nasledujúcich týždňoch, počet osôb sa môže zmeniť. Divadlá budú hrať bez obmedzenia, počet divákov ale bude obmedzený na 500 ľudí. Zrušia sa tiež prestávky na občerstvenie. Stredné školy v regiónoch, ktoré sú označené červenou či oranžovou farbou, budú na 14 dní zatvorené. Bude v nich prebiehať dištančná výučba.

Povinnosť nosiť rúška je vo všetkých vnútorných priestoroch budov s výnimkou školských tried na prvých stupňoch základných škôl a pracovísk, kde možno medzi zamestnancami udržiavať aspoň dvojmetrovej rozostupy. Rúška sú tiež povinné v mestskej hromadnej doprave. Informuje o tom portál Reflex.

Ministerstvo zdravotníctva od štvrtka 24. septembra obmedzilo otváraciu dobu prevádzok stravovacích služieb od 22 hodín do 6 hodín ráno. Rezort taktiež upravil konanie hromadných akcií. Účinnosť opatrení je limitovaná na 14 dní a končí teda 7. októbra.

Podľa ministra Prymulu je ale potrebné výrazne zvýšiť počty vykonaných testov. Kapacita by sa mala zvýšiť na 30-tisíc testov denne. Informuje o tom portál iDnes.

„Národ by si v tejto chvíli mal uvedomiť, že situácia nie je jednoduchá a sme medzi štyrmi najviac postihnutými krajinami v Európe.“
Roman Prymula

Rakúsko

Vo Viedni vstúpilo v pondelok do platnosti nariadenie týkajúce sa gastronomických prevádzok, ktoré musia evidovať kontakty svojich hostí a počas štyroch týždňov uchovávať o nich informácie. Má to uľahčiť vyhľadávanie kontaktov, ak by sa nákaza koronavírusom potvrdila u niektorého z návštevníkov daného podniku. Nariadenie bude platiť zatiaľ do konca tohto roka. 

Formuláre, do ktorých sa budú hostia zapisovať, musia prevádzkovatelia uchovávať štyri týždne. Ochrana osobných údajov je zaručená, pretože úrady sú oprávnené do nich nazrieť iba v prípade výskytu infekcie. Podnikateľom, ktorí odmietnu vo svojich prevádzkach umiestniť tlačivá, hrozia pokuty. Starosta Viedne nechce nasledovať príklad niektorých spolkových krajín a nariadiť zatvorenie podnikov už o 22. hodine. Podľa neho by sa tým zvýšilo riziko, že ľudia sa presunú na nelegálne večierky alebo budú v oslavách pokračovať vo veľkom počte doma.

Od pondelka 21. septembra sú hostia povinní nosiť rúško v reštauráciách, kedykoľvek nesedia pri stole. Maximálny počet osôb pri stole je desať. Akékoľvek súkromné halové oslavy alebo stretnutia (okrem pohrebov) sú tiež obmedzené na desať osôb. Rúška sú teraz potrebné aj na vonkajších trhoch.

Podujatia bez pridelených sedadiel sú obmedzené na 50 osôb v interiéroch a 100 osôb v exteriéri. Udalosti s pridelenými miestami sú obmedzené na 1 500 v interiéroch a 3 000 vonku. Informuje o tom voanews.com

Rakúska vláda ďalej minulú stredu oznámila, že tradičný ples vo Viedenskej štátnej opere sa v roku 2021 neuskutoční z dôvodu pandémie koronavírusu. Vláda vraj rozhodnutie o zrušení Opernballu neprijímala ľahko.

Maďarsko

Pre občanov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) zostávajú v platnosti miernejšie pravidlá zákazu vstupu cudzincov na územie Maďarska, ktorého predĺženie v rámci epidemiologických opatrení po 1. októbri oznámil v pondelok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Občania Česka, Poľska a Slovenska môžu vstúpiť na územie Maďarska v prípade, ak potvrdia, že majú ubytovanie v Maďarsku rezervované ešte pred uzatvorením maďarských hraníc 1. septembra, a ak pri prekročení štátnych hraníc disponujú negatívnym PCR testom starým najviac päť dní. Test musí byť v maďarskom, prípadne anglickom jazyku. Občania SR môžu prekročiť maďarské hranice ešte aj v rámci malého prihraničného styku, pri ktorom je obmedzený pobyt na maďarskom území na 24 hodín. Povolenie platí pre pobyt na území Maďarska do vzdialenosti najviac 30 kilometrov od štátnych hraníc.

Šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby (ÁNTSZ) Cecília Müllerová vyzvala občanov, aby dodržiavali platné pravidlá kontroly šírenia koronavírusu a varovala, že inak bude potrebné zaviesť ďalšie obmedzenia. Vyzvala starších, aby sa vyhýbali preplneným miestam a chodili do obchodov skoro ráno. Informuje o tom portál abouthungary.hu. 

O opatreniach informuje aj americká ambasáda v Maďarsku. Pri nakupovaní je potrebné dodržať fyzickú vzdialenosť jedného a pol metra. V hromadnej doprave, v taxíku sú povinné rúška, pričom akceptované sú iba lekárske a textilné rúška, ktoré zakrývajú nos a ústa. Nariadenie sa vzťahuje na všetkých, s výnimkou detí do šiestich rokov. Tí, ktorí porušia toto pravidlo, budú pokutovaní alebo vylúčení z dopravného prostriedku. 

Verejné priestory, parky, obchody, nákupné centrá, knižnice, múzeá, zoologické záhrady, kiná, divadlá a trhy sú otvorené. Reštaurácie, kaviarne, bary a hotely sú tiež otvorené. Od zamestnancov sa však očakáva, že budú používať rúška. Reštaurácie a nočné podniky musia byť zatvorené o 23 hod. Univerzity môžu byť otvorené za predpokladu, že sa bude dodržiavať rozostup, ale najvyššie právo rozhodnúť v tejto veci má rektor konkrétnej univerzity. 

Návštevy zdravotníckych zariadení a ústavov sociálnej starostlivosti sú zakázané. Od októbra je do škôl a škôlok možné vstúpiť až po zmeraní telesnej teploty. Kultúrne a športové podujatia pod holým nebom sa môžu uskutočniť v súlade s epidemiologickými pravidlami. Diváci môžu obsadiť iba jedno zo štyroch sedadiel, nesmú sedieť priamo za sebou a musia mať medzi sebou bezpečnú vzdialenosť najmenej 1,5 metra.

Masové akcie s účasťou viac ako 500 ľudí sú zakázané. Môžu sa konať bohoslužby a tiež civilné manželstvá a pohreby v ochrannej vzdialenosti. Rovnako tak rodinné akcie a svadby s menej ako 200 ľuďmi.