Marec bol už piaty mesiac, keď akciové trhy prepisovali historické maximá.
Rely na trhoch bola aj tento mesiac založená na predpokladoch jemného pristátia americkej ekonomiky s minimálnym spomalením jej rastu, odrazu ekonomickej aktivity vo zvyšku sveta pri ustupujúcej inflácii, ako aj na očakávaniach dynamického rastu sektora umelej inteligencie, vysvetlili analytici J&T banky.
Pokles výnosov z dlhopisov a vzácne zlato
Výnosy z dlhopisov v marci mierne klesli. Stalo sa tak pri ďalšom poklese počtu znižovania úrokov hlavnými centrálnymi bankami vo svete a aj napriek tomu, že dezinflačný vývoj vyvoláva otázky.
Na nové historické maximá sa dostalo aj zlato, ktoré presiahlo úroveň 2 200 dolárov, poukázali analytici Stanislav Pánis a Patrik Hudec.
Ako uviedli, „podporoval ho predpoklad menej reštriktívnej menovej politiky, rast geopolitického napätia, silný dopyt od centrálnych bánk, ako aj obavy z vývoja verejných financií Západu na čele so Spojenými štátmi“.
Dopyt po rope rastie, dolár silnie
Ropa sa zase pohybovala na päťmesačných maximách. K tomu do značnej miery prispelo rastúce napätie na Blízkom východe a zintenzívňujúce sa ukrajinské útoky dronmi na ruské rafinérie.
Nápomocný bol aj zlepšujúci sa makroobraz svetovej ekonomiky, čo by mohlo znamenať pokračovanie rastu dopytu po rope na nové rekordné úrovne.
Dolár v priebehu marca zväčša silnel.
Zverejňovanie priaznivých ekonomických dát z USA totiž viedlo k rastu presvedčenia, že Federálny rezervný systém by mohol začať neskôr a pomalšie s uvoľňovaním menovej politiky v porovnaní s Európskou centrálnou bankou, keďže ekonomika eurozóny len stagnuje.