Americká firma Crowdstrike sa stala terčom žaloby zo strany vlastných akcionárov v súvislosti s globálnym výpadkom počítačových systémov, ktorý bol dôsledkom chybnej aktualizácie jej softvéru. V žalobe firmu obviňujú z poskytovania nepravdivých a zavádzajúcich informácií o testovaní softvéru. Poukazujú tiež na výrazný pokles ceny akcií podniku v reakcii na výpadok počítačových systémov, píše server BBC.
Chybná aktualizácia bezpečnostného softvéru firmy CrowdStrike na operačných systémoch Windows od Microsoftu spôsobila 19. júla výpadok miliónov počítačov a vyvolala chaos po celom svete. Žaloba okrem iného upozorňuje na to, že cena akcií firmy CrowdStrike za 12 dní po tomto incidente klesla zhruba o tretinu, čo znížilo trhovú hodnotu podniku o 25 miliárd dolárov.
Spoločnosť CrowdStrike podľa žaloby oklamala investorov, keď ich presvedčila, že aktualizácie jej softvéru prechádzajú dostatočným testovaním. Žalobcovia požadujú bližšie nešpecifikované odškodné.
Žaloba poukazuje napríklad na marcové vyhlásenie šéfa podniku Georgea Kurtza, že softvér firmy je „overený, otestovaný a certifikovaný“. Spoločnosť CrowdStrike obvinenia vznesené v žalobe odmietla. „Domnievame sa, že táto kauza je neopodstatnená, a budeme firmu dôrazne brániť,“ uviedla.