Americké akcie uzavreli zmiešane. Obchodovanie bolo v reakcii na množstvo ekonomických správ rozkolísané a investori sa pripravovali na piatkovú dôležitú správu o vývoji zamestnanosti, ktorá naznačí, ako by mohla centrálna banka USA tento mesiac postupovať.
September je pre akcie slabý
Index Dow Jones klesol o 219,22 bodu, teda 0,54 percenta, na 40 755,75 bodu. Širší index Standard & Poor 's 500 sa znížil o 16,66 bodu, čiže 0,3 percenta, na 5 503,41 bodu. Index technologického trhu Nasdaq vzrástol o 43,36 bodu, čiže 0,25 percenta, na 17 127,66 bodu.
Z 11 hlavných sektorov indexu S & P 500 ich dnes osem oslabilo, na čele so zdravotníckymi a priemyselnými spoločnosťami. Naopak, darilo sa sektoru so spotrebným tovarom, ktorý nie je považovaný za nevyhnutný, čiastočne vďaka výrobcovi elektromobilov Tesla. Akcie Tesly vzrástli po tom, ako spoločnosť uviedla, že v prvom kvartáli budúceho roka uvedie v Európe a v Číne na trh svoj pokročilý softvér na asistenciu vodiča, ktorý umožňuje čiastočnú alebo plnú automatizáciu riadenia. Posilnili tiež akcie výrobcu čipov Nvidia. Zisky si pripísali aj ďalšie veľké technologické firmy - Amazon.com, Apple a Alphabet.
September je pre americké akcie historicky slabý. Index S & P klesol od roku 1928 za tento mesiac v priemere o 1,2 percenta. Od začiatku tohto týždňa index klesol o viac ako dve percentá a technologické akcie sa prepadli o viac ako štyri percentá.
Údaje z amerického trhu práce
Štvrtková americká štatistika ukázala, že aktivita v americkom sektore služieb bola v auguste stabilná. Rast zamestnanosti však spomalil.
Rast počtu pracovných miest v súkromnom sektore USA bol v auguste najnižší za tri a pol roka. Údaje za predchádzajúci mesiac potom boli revidované smerom nadol. To naznačuje, že trh práce prudko spomaľuje. Naopak, počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, sa minulý týždeň znížil, pretože prepúšťanie zostalo na nízkej úrovni.
Slabšie údaje z trhu práce podporujú očakávania väčšieho zníženia úrokových sadzieb v USA. Všetci sa tak teraz sústredia na piatkovú správu o vývoji zamestnanosti za august. Analytici očakávajú, že americká ekonomika v auguste vytvorila 160-tisíc pracovných miest, v júli ich vzniklo 114-tisíc. Miera nezamestnanosti sa má mierne znížiť na 4,2 percenta.
Obchodníci teraz dávajú šancu 39 percent tomu, že Fed na svojom zasadnutí tento mesiac zníži základnú úrokovú sadzbu až o pol percentuálneho bodu. Do konca roka čakajú zníženie úrokov o celkovo jeden percentuálny bod.
Vývoj amerického dolára
Americký dolár oslabil, pretože investori sa pripravovali na piatkovú správu o zamestnanosti v USA, ktorá by mohla ovplyvniť výšku znižovania úrokových sadzieb Fedom. Dolárový index sa znížil o 0,2 percenta na 101,11 bodu.
Euro voči doláru posilnilo o 0,2 percenta na 1,1104 dolára. Dolár k jenu klesol o 0,1 percenta na 143,45 jenu. Kurz eura voči jenu zostal takmer nezmenený na 159,28 jenu.