Akcie v Spojených štátoch v utorok oslabili. Investori sú opatrnejší po tom, ako Irán odpálil rakety na Izrael. Index Dow Jones klesol o 173,18 bodu, teda 0,41 percenta, na 42 156,97 bodu. Širší index Standard & Poor 's 500 oslabil o 53,73 bodu, čiže 0,93 percenta, na 5 708,75 bodu. Index technologického Nasdaq sa znížil o 278,81 bodu, čiže 1,53 percenta, na 17 910,36 bodu.

Za september a celý prvý štvrťrok si všetky tri indexy pripísali výrazné zisky.

Irán v utorok vypálil salvu balistických rakiet v odvete za izraelské ťaženie proti spojencom Teheránu z hnutia Hizballáh. Americký prezident Joe Biden v reakcii na to nariadil americkej armáde, aby pomohla obrane Izraela a zostrelila rakety namierené na Izrael.

Kým širší trh klesal, akcie energetických spoločností rástli, spolu s cenami ropy. Posilnili tiež akcie zbrojoviek, ako Northrop Grumman a Lockheed Martin. Čiastkový index S&P spoločností z vesmírneho a zbrojného priemyslu stúpol o viac ako jedno percento na nový rekord. Naopak, akcie leteckých spoločností klesli.

Trh je zraniteľný

Investičný riaditeľ spoločnosti Greenwood Capital Walter Todd poukázal na to, že trh čelí mnohým rizikám, ako je spomalenie zamestnanosti v USA alebo geopolitické napätie na Ukrajine a Blízkom východe. Podľa neho je trh zle ocenený pre prípad eskalácie týchto rizík. Výsledkom je, že trh je zraniteľný voči šokom.

Utorková správa ukázala, že počet voľných pracovných miest v USA sa v auguste po dvoch mesačných poklesoch nečakane zvýšil. Nábor pracovných síl bol však mierny a zodpovedal spomaľujúcemu trhu práce. Americký spracovateľský priemysel sa potom v septembri držal na slabšej úrovni, no nové zákazky sa zlepšili a ceny platené za vstupy klesli najnižšie za deväť mesiacov, čo spolu s klesajúcimi úrokovými sadzbami sľubuje oživenie aktivity v najbližších mesiacoch.

Investori sa teraz zamerajú na štvrťročné údaje o počte žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktoré budú zverejnené vo štvrtok, a na piatkovú správu o vývoji nezamestnanosti v USA za september.

Štrajk vytvára ekonomickú neistotu

Investori tiež sledujú štrajk v prístavoch na východnom pobreží a na pobreží Mexického zálivu, ktorá zastavila tok približne polovice námornej prepravy krajiny. Štrajk sa začal v utorok, neočakáva sa ale, že by spôsobil také závažné problémy v globálnom zásobovaní, aké boli v čase pandémie choroby. Vytvára však ďalšiu ekonomickú neistotu, ktorú budú musieť vyhodnotiť členovia centrálnej banky USA pri rozhodovaní o menovej politike.

Obchodníci teraz dávajú šancu viac ako 62 percent tomu, že Fed na svojom novembrovom zasadnutí zníži základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu. Šanca na zníženie až o pol percentuálneho bodu je podľa nich 37,8 percenta, napísala agentúra Reuters.

Zvýšil sa dopyt po bezpečných aktívach

Vypálenie iránskych rakiet na Izrael tiež zvýšilo dopyt po bezpečných aktívach, čo znížilo výnosy amerických štátnych dlhopisov. Vďaka nádeji, že ďalšie eskalácie nehrozia, sa ale výnosy neskôr dostali zo svojich miním.

Americký dolár posilnil ku košu mien. Pomohla mu správa o zamestnanosti v USA, ktorá ukázala, že trh práce je odolný, a ďalšia americká štatistika. V reakcii na iránsky útok na Izrael posilnili hlavne meny považované za bezpečné v čase neistôt, ako japonský jen a švajčiarsky frank.

Dolárový index vzrástol o 0,4 percenta na 101,21 bodu. Euro voči doláru oslabilo o 0,6 percenta na 1,1068 dolára. Kurz dolára voči jenu zostal takmer nezmenený, pohyboval sa okolo 143,52 jenu. Euro voči jenu kleslo o 0,6 percenta na 158,86 jenu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Dolár profituje zo štatistiky o zamestnanosti v USA, posilnil ku košu mien