V tomto roku vďaka septembrovému vzostupu najviac zarábajú čínske akcie, ktorých index zatiaľ spevnil o 26 percent. Hlavné americké akciové indexy sa zhodnotili len o niečo menej. Európske indexy od januára do konca septembra pridali zhruba desať percent, vyplýva z burzových štatistík.
Čínske stimuly podporili trhy
Analytik Portu Marek Pokorný upozornil na výkonnosť indexu Hang Seng, ktorý sleduje obchodovanie na burze v Hongkongu. Len v septembri si pripísal 19,4 percenta, od začiatku roka má k dobru 25,9 percenta. Dvojciferný rast v septembri bol reakciou na to, že čínske úrady predstavili nové opatrenia na podporu ekonomiky. Týkajú sa aj napríklad problematického sektora nehnuteľností, čo akciové trhy v Číne ovplyvnilo veľmi priaznivo.
Nasledoval americký index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho akcií z odvetvia vyspelých technológií. Ukazovateľ pridal 23,2 percenta, širší index S&P 500 potom 21,5 percenta. Japonský index Nikkei 225 spevnil o 16,1 percenta. Index akcií z eurozóny Euro STOXX 50 vzrástol o 10,9 percenta a širší paneurópsky index STOXX Europe 600 o 9,5 percenta. Britský index FTSE 100 vzrástol o sedem percent.
Situácia v Európe
Európske akcie ovplyvňoval pozitívny sentiment prichádzajúci zo zámoria, doplnil analytik XTB Tomáš Cverna. Na druhej strane sa v septembri ukázalo prehĺbenie krízy v nemeckom spracovateľskom sektore, čo zvýšilo stávky na to, že Európska centrálna banka aj v októbri zníži sadzby. Tento predpoklad mal priaznivý vplyv aj na akcie. Nemecký index DAX vzrástol od začiatku roka o 15,4 percenta, zatiaľ čo index pražskej burzy PX si pripísal takmer 14 percent.
„September je historicky najhorším mesiacom pre akciové trhy a v priemere zakončuje mesiac v strate. To tento rok neplatí a väčšina indexov ho zakončila v zelených číslach,“ upozornil Pokorný.
Po narušení sentimentu na prelome júla a augusta sa nálada spotrebiteľov týkajúca sa budúceho rastu akcií dostala na najvyššiu hodnotu od roku 2017 a indexy v septembri spoznali niekoľko nových maxim. K tomu napomohlo aj dlho očakávané znižovanie úrokových sadzieb v USA, kde centrálna banka zrazila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 0,5 bodu, uzavrel Pokorný.