Dva záblesky svetla na nočnej oblohe, ktoré každých 90 minút obletia Zem by mohli byť tým miestom, kde si chce Rusko pre vojnu na Ukrajine zmerať sily s NATO, píše EUobserver.

Prvý záblesk, ktorý zbadáte, ak zdvihnete zrak a stojíte v správnom čase na správnom mieste, je americká špionážna družica nazvaná USA-326. Tú na obežnú dráhu do výšky približne 500 kilometrov vyslali 2. februára, aby zhotovovala zábery, ktoré sú pravdepodobne také detailné ako čitateľná štátna poznávacia značka.

Kosmos je prenasledovateľ

Druhý záblesk, ktorý nasleduje v rozmedzí niekoľkých sekúnd až polhodiny na takmer totožnej obežnej dráhe o 50 kilometrov nižšie, je ruská vojenská družica nazvaná Kosmos-2558, ktorú do vesmíru z kozmodrómu Pleseck vyniesla 1. augusta raketa Sojuz práve vo chvíli, keď okolo prelietala USA-326. Pravdepodobne išlo o pokus získať informácie o americkej špionážnej sonde.

Oba satelity vidno na videu, ktoré vo svojom blogu nazvanom „Hra na mačku a myš v čase studenej vojny“ zverejnil holandský vedec Marco Langbroek. Zavesiť svoj satelit do tesnej blízkosti amerického bolo od Rusov „naozaj nezodpovedné“ povedal v 10. augusta v rozhovore pre NBC veliteľ amerických vesmírnych síl James Dickinson, ktorý ako jediný vysokopostavený predstaviteľ Spojených štátov duel družíc komentoval.

Pomáhajú Ukrajine

Poslanie Kosmosu-2558 však vzhľadom na jeho schopnosti môže byť oveľa hrozivejšie, ako len zbieranie informácií o cudzej družici alebo kontrašpionáž. Ruská družica môže vypustiť riaditeľnú poddružicu vyzbrojenú raketou, ktorá môže USA-326 zostreliť, čo dokázali skúšky rovnakého protidružicového systému, ktoré Rusko uskutočnilo v roku 2017 a 2019.

Olej do ohňa prilial minulý týždeň aj predstaviteľ ruského ministerstva zahraničných vecí Konstantin Voroncov, ktorý na pôde OSN povedal, že západné satelity, ktoré pomáhajú Ukrajine napríklad pri zhromažďovaní informácií alebo zabezpečovaní spojenia, „sa môžu stať legitímnym cieľom odvetného úderu“.

„Je to veľmi znepokojujúce, ale nepochybujte o tom, že Pentagón ho (Kosmos-2558) pozorne sleduje,“ povedal pre EUobserver expert na družicovú bezpečnosť Bart Hendrickx. „Zdá sa, že Rusi s vypustením poddružice čakajú na správnu chvíľu. Zatiaľ sa ešte neoddelila, ale ak k tomu dôjde, môže sa priblížiť k americkému satelitu a vykonať čosi nemysliteľné, dodal Hendrickx.

Protiútok NATO

O tom, aké odvetné opatrenia by v prípade ruského útoku na infraštruktúru NATO prijali, rozmýšľajú aj zodpovední v Bruseli. Na otázku EUobserveru, či by ruský útok na satelit, vyvolal protiútok NATO, však nemenovaný predstaviteľ aliancie odmietol odpovedať.

Oveľa zhovorčivejší bol bývalý námestník generálneho tajomníka NATO Jamie Shea. „Akýkoľvek útok Ruska na satelity využívané (členskými štátmi) NATO, by bol pokladaný za akt agresie, na základe ktorého by mohlo dôjsť k aktivácii článku 5,“ povedal Shea. „Ostatní spojenci, ktorých satelity by poškodili trosky ako dôsledok ruského útoku, by takisto mohli požadovať aktiváciu článku 5,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

FILE - In this June 29, 2012 file photo, Gen. David Petraeus testifies before the Senate Armed Services Committee on Capitol Hill in Washington. Petraeus, the retired four-star general who led the U.S. military campaigns in Iraq and Afghanistan, resigned Friday, Nov. 9, 2012 as director of the CIA after admitting he had an extramarital affair. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais, File)
Neprehliadnite

USA by zlikvidovali ruské vojská, ak Putin použije na Ukrajine jadrové zbrane, tvrdí exšéf CIA