Svet sa vrátil do čias ohrozenia vzájomne zaručeným zničením po tom, čo Vladimir Putin vyhlásil, že „neblafuje“ a obvinil Západ z „jadrového vydierania“.
Prihovoril sa národu
V ojedinelom príhovore k národu Putin 21. septembra vyhlásil „čiastočnú mobilizáciu“ približne 300-tisíc záloh, ktoré chce vyslať do vojny na Ukrajine.
„Ak dôjde k ohrozeniu územnej celistvosti našej krajiny a na ochranu našich ľudí, určite využijeme všetky prostriedky, ktoré máme k dispozícii - a to neblafujem." Vzhľadom na moderné technológie a jadrové zbrane si väčšina ľudí nevie predstaviť, ako by ďalšia svetová vojna vyzerala.
Najprv Rusko a Európa
Vedci z Princetonskej univerzity sa tento potenciálny scenár rozhodli vizualizovať pomocou „nezávislých odhadov súčasných pozícií ozbrojených síl USA a Ruska, plánov jadrovej vojny a cieľov jadrových zbraní“ na oboch stranách.
Audiovizuálny scenár sa nazýva „Plán A“ a je v ňom znázornené, aké ničivé účinky by mala jadrová vojna. V štvorminútovom videu vedci rozohrávajú scenár, v ktorom sa Rusko pokúša odraziť útok členských štátov NATO. Najprv vypukne konflikt medzi západoeurópskymi štátmi a Ruskom, ale len čo dôjde k zničeniu všetkých veľkých miest, rozdajú si to Spojené štáty a Rusko.
Simulácia predpokladá, že Rusko by sa zameralo na veľké americké mestá, v ktorých nejestvujú nijaké výstrahy pred hrozbou útoku. Skutočnosť je však taká, že civilisti by vopred vedeli, či hrozí výbuch jadrovej zbrane, a mali by dostatok času na vyhľadanie úkrytu.
Deväťdesiat miliónov
Vedci dospeli k záveru, že len v Rusku a Spojených štátoch by jadrová vojna v priebehu 45 minút zabila 3,1 milióna ľudí. Aspoň podľa simulácie by v Európe, Ázii a USA počas prvých hodín konfliktu zahynulo približne 90 miliónov ľudí. Toto však číslo nezahŕňa úmrtia spôsobené jadrovým spadom alebo inými dlhodobými účinkami.
Pravdepodobnosť vypuknutia globálnej jadrovej vojny je však napriek všetkému veľmi nízka. Dokonca aj jadrový konflikt obmedzeného rozsahu medzi dvoma menšími krajinami by totiž mal pre zvyšok planéty katastrofálne následky.
Okrem toho existujú právne záväzné zmluvy medzi krajinami vrátane Ruska, ktoré by vzniku jadrovej vojny mali zabrániť. A napokon, vojna vedená jadrovými zbraňami by nemala víťaza. Ak by však všetky jadrové zbrane odpálili naraz, vyzeralo by to takto.