Akú formu by mohli nadobudnúť „katastrofálne následky“, o ktorých hovoril americký poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v prípade, že Rusko na Ukrajine použije jadrové zbrane?
Reakcia Západu by mohla byť vojenská, a to vrátane jadrových útokov, no mohla by sa zamerať aj na ruskú ekonomiku, píše The Telegraph.
Uvážená reakcia
Britský poslanec a odborník na ruskú jadrovú stratégiu Bob Seely si myslí, že reakcia Západu musí byť uvážená pre „rozdiel vo vnímaní, ktorý je dôležité pochopiť“.
V Rusku predstavuje použitie jadrových zbraní závažnú vec, no aj napriek tomu sa tu nestretne s rovnakou mierou odsúdenia ako na Západe, vysvetľuje Seely.
Taktické jadrové zbrane sú podľa ruskej jadrovej doktríny odstrašujúcim prostriedkom, ktorý má bojovať proti západnej dominancii v oblasti špičkových nejadrových zbraní. Sú teda súčasťou použiteľného arzenálu.
Podľa Seelyho ich takisto možno vnímať ako zbrane na upokojenie krízy, pričom sa odvoláva na takzvanú teóriu deeskalácie eskaláciou, kde použitie jadrových zbraní znamená akési varovanie.
Vesmír je mimo dosah
V prípade použitia jadrových zbraní Ruskom by bol útok na leteckú základňu či spravodajský uzol na Kryme primeranou vojenskou reakciou. Myslí si to William Alberque z Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdiá.
Podľa neho by vhodnou reakciou bolo aj „niekoľko útokov v Rusku“ v spojení s väčším počtom útokov na ukrajinské územia okupované ruskými jednotkami.
Spojené štáty by však do toho nešli samé a rovnako, ako pri útokoch v Líbyi z roku 2011, by o vojenskú podporu požiadali Spojené kráľovstvo a Francúzsko, tvrdí Alberque.
Cieľom týchto útokov by podľa neho s veľkou pravdepodobnosťou boli radary či spravodajské a monitorovacie systémy spojené s akýmkoľvek jadrovým útokom. Tieto ciele by sa pravdepodobne nachádzali v Rusku, a nie v Bielorusku či na Rusmi okupovaných územiach Ukrajiny.
Alberque dodáva, že útok na ruské satelity neprichádza do úvahy, pričom sa odvolal na rokovania piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, ktorí vylúčili cielenie na „vesmírne zariadenia“.
Konvenčné reakcie
Generálmajor vo výslužbe Rupert Jones tvrdí, že Západ má k dispozícii množstvo konvenčných reakcií v prípade, že by ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajine použil jadrové zbrane.
Ako príklad uvádza cielený útok na loď ruského námorníctva či kampaň zameranú proti vzdušným silám Moskvy. V týchto prípadoch by síce išlo o konvenčné reakcie, no takisto by to znamenalo priamy útok NATO.
Nech už bude Západ reagovať akokoľvek, jeho cieľom musí byť „zaistiť neistotu“ v otázke budúcich reakcií, myslí si Jones. Podľa neho ide o to, aby Rusi v konečnom dôsledku netušili, ako bude ďalšia reakcia vyzerať a lámali si nad tým hlavu.
Vzťahy s Čínou a Indiou
Zbraňou by sa takisto mohla stať aj svetová ekonomika, píše The Telegraph.
Čína založila svoju podporu ruskej invázie na domnienke, že pôjde o relatívne krátku vojnu. Ak by sa India a Čína od Ruska odvrátili, tak by Putin ostal „izolovaný“ a „ochudobnil by ruský ľud“, tvrdí Alberque.
Ak by tieto dve krajiny prestali obchodovať v rubľoch, tak by to otriaslo Putinovou mocou. Podľa Alberqua by to bol oveľa väčší trest než akýkoľvek letecký útok.
„Odvetný útok sprevádzaný diplomaciou by Rusku nesmierne uškodil a bol by to veľký problém,“ uzatvára Alberque s tým, že na ťahu by potom bol Kremeľ. Ten by podľa neho musel pristúpiť buď k oveľa väčšej eskalácii, alebo k dohode.