Hnutie Sme rodina je ochotné zahlasovať reformu zdravotníctva v prípade, ak sa do nej zapracujú požiadavky memoranda za lepšie zdravotníctvo. V utorok to povedal predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina). Zdôraznil, že reforma zdravotníctva je potrebná, ale musí slúžiť ľuďom.

Výzva na rokovanie

Predseda parlamentu vyzval ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO), aby zo zástupcami memoranda za lepšie zdravotníctvo rokoval. O požiadavkách informoval Kollár v utorok aj predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽANO).

Medzi signatárov memoranda patria predstavitelia vedenia Košického, Prešovského a Banskobystrického kraja, predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský, primátori Brezna, Jelšavy, Revúcej, Zvolena a zástupcovia lekárov. NR SR v ňom žiadajú, aby zastavila a dopracovala návrh reformy nemocníc.

Neprehliadnite

J. Božik: Nekaličme, čo funguje. Lekári neodídu tam, kam chce minister

Visolajský tvrdí, že pripravovaná reforma nehovorí nič o tom, ako bude postarané o pacientov, ktorí sa aktuálne nachádzajú na nemocničných lôžkach. Signatári sú presvedčení o tom, že sa zníži dostupnosť zdravotnej starostlivosti na väčšine územia SR.

Reforma je nevyhnutná

Podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter si myslí, že reforma je nevyhnutná, požaduje však garanciu, že nedôjde k zoškrtávaniu zdravotníckych lôžok skôr, ako sa dá do poriadku ambulantný sektor. Predkladatelia memoranda preto požadujú garanciu, že sa optimalizácia nemocničnej siete uskutoční súčasne s revitalizáciou ambulantnej sféry.

Na snímke zľava predseda poslaneckého klubu a poslanec NRSR za OĽaNO Michal Šipoš, podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) a poslanec NRSR Peter Pellegrini (nezaradený) počas rokovania mimoriadnej 34. schôdze NRSR v Bratislave 30. júna 2021. Minister financií Igor Matovič (OĽANO) čelí odvolávaniu z funkcie. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Do reformy nemocníc pôjdeme aj bez Kollára, vyhlásil Šipoš

Od Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR by uvítali predloženie presnej analýzy potrieb jednotlivých ambulancií až na úroveň okresov. Rovnako žiadajú predloženie presného plánu, ako podporiť vznik chýbajúcich ambulancií. Rovnako chcú prehodnotenie cenníka výkonov v ambulantnej sfére a kompetencií lekárov prvého kontaktu.

Požiadavkou memoranda je aj obnovenie vzdelávania v ambulanciách prvého kontaktu a špeciálnej ambulantnej starostlivosti s adekvátnym odmeňovaním lekárov, ktorí vzdelávanie vykonávajú.

Reforma liekov či materiálu

Signatári žiadajú tiež reformu zoznamu kategorizovaných liekov, špeciálneho zdravotníckeho materiálu, zdravotníckych pomôcok a indikačných obmedzení tak, aby pacient nemusel pre recepty putovať po ambulanciách.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
Neprehliadnite

Kollár: Reformu nemocníc podporíme po zapracovaní pripomienok z regiónov

Podľa memoranda je nevyhnutný tiež plán realizácie organizovaného prísunu a vzdelávania lekárov z tretích krajín, ale aj podpora lekárskych fakúlt a vytvorenie motivačného systému.

O reforme nemocníc by mal parlament rokovať na aktuálnej schôdzi v druhom čítaní. Nemocnice by podľa nej mali fungovať na piatich úrovniach – komunitná, regionálna, komplexná, koncová a národná. Vzniknúť tak má zoptimalizovaná sieť nemocníc. MZ SR zdôrazňuje, že sa žiadna nemocnica rušiť nebude.

Premiér víta ochotu Sme rodina

Premiér Eduard Heger (OĽANO) víta ochotu hnutia Sme rodina podporiť reformu zdravotníctva, ak sa do nej zapracujú požiadavky regiónov a odbornej verejnosti. Deklaroval, že súčasťou reformy budú všetky požiadavky vrátane tých aktuálnych z memoranda za lepšie zdravotníctvo, ktoré reálne zlepšia kvalitu zdravotnej starostlivosti. Informoval o tom na sociálnej sieti.

Heger upozornil, že niektoré vyjadrenia signatárov memoranda sa neopierajú o fakty. Ubezpečil, že urgentné príjmy sa rušiť nebudú, ale, naopak, ich dostupnosť sa zvýši. Ozrejmil tiež, že nedôjde k zrušeniu 11-tisíc lôžok.

„Slovensko potrebuje lôžka pre následnú starostlivosť a dlhodobo chorých. Napríklad pre ľudí po mozgovej porážke, po ťažkej havárii či úraze na doliečovanie a podobne. Dáta pritom jasne ukazujú, že mimo pandémie sú lôžka málo obsadené, akútne nemocnice majú za normálnych okolností obložnosť iba 60 percent,“ uviedol.

Pripomenul tiež, že okrem zlepšenia nemocničnej starostlivosti je v pláne aj reforma ambulantnej starostlivosti. „Bez kvalitných a dostupných všeobecných lekárov a špecialistov nie je pozdvihnutie nášho zdravotníctva možné,“ skonštatoval s tým, že pre nových ambulantných lekárov sú v pláne obnovy pripravené motivačné príspevky na rozbeh v sume desať miliónov eur.

Na snímke prázdne lôžka na urologickém oddelení v dôsledku pozastavenia tzv. bielej medecíny v Nemocnici Poprad. Poprad, 20. novembra 2021. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Lekári a niektoré samosprávy žiadajú poslancov, aby zastavili a dopracovali reformu nemocníc