Ak potrebujú slovenské domácnosti šetriť, 66 percent z nich obmedzí najmä nákup oblečenia. Lacnejšiu dovolenku alebo jej zrušenie si v prípade finančných ťažkostí vyberie 55 percent respondentov. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti KRUK.
Výdavky na zábavu, ako sú napríklad návštevy reštaurácií či kina, obmedzí v prípade šetrenia 54 percent opýtaných. Možnosť úspor prostredníctvom obmedzenia nákupu potravín len na tie najnutnejšie si vybralo 46 percent domácností. Na konci roka 2022 si znižovanie spotreby energií ako možnosť šetrenia vybralo 52 percent domácností, v súčasnosti je to 41 percent z nich.
Zmena finančnej situácie
„V prípade nepriaznivej zmeny finančnej situácie Slováci celkom oprávnene uvažujú predovšetkým o úsporách za nákup tovaru a služieb, ktoré nie sú nutné. Slovensko naďalej reguluje ceny energií a Slováci už nevidia veľký priestor na úspory nákladov na energie. Ďalej sa tiež veľmi snažia, aby nemuseli obmedziť rozpočet na vzdelávanie a záujmové aktivity svojich detí,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti KRUK Jaroslava Palendalová.
Podiel respondentov, ktorí by sa snažili obmedziť výdavky spojené so zdravím, sa medziročne znížil z 28 percent na 23 percent. Klesol aj počet rodičov, ktorí by obmedzili výdavky na vzdelávanie a voľnočasové aktivity svojich detí z 12 percent na desať percent.
O úver žiadajú len výnimočne
„Viac ako tretina mužov a viac ako štvrtina žien by nepriaznivú finančnú situáciu riešila využitím vlastných úspor. Takmer desatina respondentov by sa tiež pokúsila dohodnúť s veriteľmi na úprave splátok svojich záväzkov,“ dodala Jaroslava Palendalová s tým, že Slováci sa na príbuzných alebo na niektorú z finančných inštitúcií so žiadosťou o pôžičku obrátia len výnimočne.
Formu pôžičky by na riešenie zlej finančnej situácie využilo päť percent mužov a tri percentá žien. Uprednostnili by pritom pôžičku od príbuzných alebo priateľov.