Bohatí by mali mať len tretinu majetku. Taká je vízia spoluzakladateľa Microsoftu Billa Gatesa, ak by dostal šancu určovať daňové sadzby v USA. Portál businessinsider.com uvádza, že B. Gates by napríklad chcel, aby Elon Musk, najbohatší človek sveta s čistým majetkom 249 miliárd dolárov podľa indexu Bloomberg Billionaires, mal len približne 83 miliárd dolárov. Aplikovaním rovnakého výpočtu na samotného B. Gatesa, ktorý je šiesty v rebríčku najbohatších ľudí, by jeho majetok klesol na necelých 54 miliárd dolárov zo súčasných 161 miliárd.
Nedávno pre denník The Independent priznal, že by bol „o desiatky miliárd dolárov chudobnejší“, keby písal daňový zákon. Spoluzakladateľ Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov povedal, že je „trochu divné“, že miliardári vôbec existujú, a verí, že takýto majetok by sa mal „vrátiť spoločnosti, nie len spotrebovať“.
B. Gates argumentoval, že bohatá krajina ako USA by mala mať lepší sociálny systém a zvýšenie daní by mohlo pomôcť financovať všeobecný prístup k zdravotnej starostlivosti, kvalitnému bývaniu a vzdelávaniu. Zdôraznil ale, že „nie je zástancom toho, aby sa zakazovalo bohatstvo nad určitú hranicu“, no dodal, že ako miliardár je vo veci „zaujatý“.
USA nevyberajú dosť na daniach. Keby to riadil Bill Gates, zaplatil by desiatky miliárd viac
V epizóde z jeho novej série na Netflixe „Čo bude ďalej? Budúcnosť s Billom Gatesom“ diskutoval so senátorom USA Bernie Sandersom, ktorý by bol rád, kedy miliardári vôbec neboli. Spoluzakladateľovi Microsoftu povedal, že hoci je „veľmi inovatívny človek“ a zaslúži si byť finančne odmenený za prínosy, miliardy dolárov sú veľmi prehnanou odmenou.
„Koľko si zaslúžiš? Mohol by si si vystačiť s miliardou? Myslím, že by si nakŕmil rodinu. Zrejme. Zaplatil nájom? Asi,“ zavtipkoval. Vermontský senátor uviedol, že pre neho nie je prijateľné, aby mal malý počet ľudí obrovské bohatstvo a moc.