Cestovný ruch tvorí 90 percent daňových príjmov Maldív. Táto malá ostrovná krajina s 524-tisíc obyvateľmi každý rok utráca desiatky miliónov na prilákanie zahraničných turistov. Tento rok má ale jednu podmienku: Izraelčanom vstup zakázaný.
Maldivský prezident Mohamed Muizzu uviedol, že miestna vláda prijme nové zákony, ktorými zakáže vstup turistom s izraelským pasom. Týmto krokom chce krajina preukázať svoju podporu Palestíne.
Pre bežného turistu sú Maldivy synonymom luxusných dovolenkových rezortov, lagún a štýlových plážových reštaurácií. Za prívetivou fasádou sa skrýva rigidná islamská krajina s búrlivou politikou, píše Telegraph. Maldivy sa roky snažili držať tieto dva svety oddelené. Dualita krajiny tak môže prekvapiť aj turistov, ktorí sem chodia pravidelne.
Aj keď sú zahraniční návštevníci na Maldivách relatívne v bezpečí, ide o komplikovanú a konfliktnú krajinu. „Na základe počtu obyvateľov pochádzalo z Maldív viac zahraničných regrútov Islamského štátu než z akejkoľvek inej krajiny,“ dodal Viraj Solanki z Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdie. Maldivy začiatkom roka repatriovali 21 občanov, ktorí sa pripojili k džihádistickým skupinám v Sýrii.
V roku 2014 došlo na Maldivách k potýčke medzi miestnymi obyvateľmi a izraelským surfistom, ktorý poškodil plagát prirovnávajúci Dávidovu hviezdu k svastike. Pre podobné incidenty začal maldivský aktivista za ľudské práva Ahmed Shaheed otvorene poukazovať na antisemitizmus. V roku 2022 povedal novinárom: „Vyrastal som v krajine, ktorá na začiatku nebola antisemitská, no časom sa ňou stala.“
V roku 2020 zaútočil na Maldivách terorista nožom na troch zahraničných návštevníkov. Polícia zistila, že sa hlásil k miestnej odnoži Islamského štátu. Vzhľadom na to, že cestovný ruch tvorí tretinu HDP krajiny, vláda incidenty ohrozujúce turistov neberie na ľahkú váhu. Každému, kto sa pripojí k teroristickej skupine, tu hrozí väzenie či dokonca trest smrti.