Ohlasy po tragédii vo Vrútkach
Podľa ministra školstva Branislava Gröhlinga bude štvrtkový tragický incident vo Vrútkach výzvou na diskusiu so zriaďovateľmi a riaditeľmi škôl, ako zlepšiť bezpečnosť na školách.
„Či už kamerovými systémami alebo inými pokynmi, aby sa naozaj takéto udalosti už vôbec nestali,“ poznamenal šéf rezortu školstva. Podotkol, že všetky témy spojené s deťmi a školstvom sú veľmi citlivé.
Škola má byť podľa ministra to najbezpečnejšie miesto. „Má zaručovať bezpečnosť a istotu ako pre deti, tak aj pre učiteľov, ktorých by sme mali spoločne chrániť,“ povedal B. Gröhling.
Pri incidente v škole vo Vrútkach zomreli dvaja ľudia. Päť osôb je zranených, medzi nimi aj deti. Na tragický incident reagovali aj najvyšší ústavní činitelia a policajný prezident Milan Lučanský.
Štát vyhral dlhoročný spor s Dôverou
Rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie v Luxemburgu v prospech Slovenskej republiky v spore týkajúcom sa zdravotných poisťovní označil minister financií Eduard Heger za veľké víťazstvo. V podobnom tóne sa vyjadrilo aj vedenie rezortu zdravotníctva.
Minister financií poukázal na to, že Súdny dvor jasne potvrdil, že zdravotné poistenie nie je biznis, ale služba. Podľa E. Hegera je tak v súčasnosti jasne deklarované, že štát sa ako akcionár môže postarať o svoju poisťovňu.
Rozhodnutie súdneho dvora podľa rezortu zdravotníctva potvrdzuje ambície nového vedenia v súvislosti s reguláciou zisku súkromných zdravotných poisťovní, ku ktorému sa vláda zaviazala aj v programovom vyhlásení.
Súdny dvor štvrtkovým rozsudkom potvrdil rozhodnutie Európskej komisie z roku 2014, podľa ktorého opatrenia v prospech štátnych zdravotných poisťovní neporušujú pravidlá štátnej pomoci. Tým zamietol žalobu zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá je najväčšou súkromnou zdravotnou poisťovňou na Slovensku a patrí finančnej skupine Penta.
Koordinované otváranie európskych hraníc
Európska komisia vo štvrtok odporučila, aby členské krajiny EÚ po 30. júni pristúpili k postupnému zrušeniu cestovných obmedzení pre občanov z tretích krajín. Podľa eurokomisárky pre vnútorné veci Ylvy Johanssonovej by sa opätovné otváranie vonkajších hraníc Európskej únie malo odohrať na základe spoločného koordinovaného prístupu.
Komisia odporučila členským i pridruženým štátom schengenského priestoru, aby kontroly na vnútorných hraniciach, zavedené z dôvodu šírenia koronavírusu, zrušili do 15. júna, dočasné obmedzenie pre neopodstatnené cestovanie do priestoru EÚ predĺžili do 30. júna, a od 1. júla stanovili spoločný prístup k postupnému zrušeniu cestovných obmedzení aj na vonkajších hraniciach Únie.
„Aj keď musíme byť všetci opatrní, nadišiel čas na konkrétne odškodnenie za zrušenie obmedzení v krajinách, ktorých zdravotná situácia je podobná situácii v EÚ, a na obnovenie vízových operácií,“ opísala situáciu komisárka.
Taliansko smeruje k rekordnému deficitu
Podľa štátnej tajomníčky talianskeho ministerstva hospodárstva Laury Castelliovej sa deficit verejných financií tejto krajiny môže tento rok zvýšiť o ďalších 10 miliárd eur. Dôvodom sú, samozrejme, náklady spojené s pandémiou koronavírusu.
Podľa L. Catelliovej je kľúčové, aby Taliansko zvládlo obdobie do konca roku 2020. Už teraz je známe, že krajina bude si musieť požičať viac peňazí na finančných trhoch.
„Realistická hodnota je okolo 10 miliárd eur, ale myslím si, že je teraz predčasné stanoviť nejaké číslo.“ dodala. Taliansko potrebuje viac financií na pokrytie programov pre pracujúcich, miestne samosprávy, cestovný ruch a vzdelávanie po pandémii koronavírusu.
Taliansky parlament schválil v marci a apríli dve žiadosti vlády o zvýšenie zadlženia krajiny v roku 2020 až o 75 miliárd eur. Vláda 24. apríla uviedla, že rozpočtový deficit v dôsledku toho stúpne na 10,4 percenta HDP, čo bude najvyšší schodok od roku 1991.
Krajiny eurozóny musia za normálnych okolností dodržať maastrichtské kritéria a držať deficit pod hranicou 3 percent HDP. Po vypuknutí koronavírusu, ktorý zamrazil európsku ekonomiku, Európska únia tieto fiškálne pravidlá na čas pandémie pozastavila.
Možný návrat gigantov k rokovaciemu stolu
Podľa poradcu čínskej vlády Ču Kuang-jaoa by mali Čína a Spojené štáty čo najskôr obnoviť rokovania o obchode, ale aj o ďalších otázkach.
Napätie medzi obomi veľmocami zosilnelopo vypuknutí pandémie koronavírusu. Americký prezident Donald Trump obvinil Čínu zo zatajovania informácií v súvislosti s úvodnou fázou šírenia vírusu. D. Trump pritom pohrozil ďalšou vlnou ciel voči Pekingu, práve za ekonomické škody spôsobené pandémiou.
Ču Kuang-jao, ktorý v minulosti pôsobil ako štátny tajomník ministerstva financií, uviedol, že je potrebné rokovať, pretože dve najväčšie ekonomiky sveta sú príliš prepojené na to, aby ich bolo možné oddeliť.
„Čína a Spojené štáty by mali komunikovať o kľúčových otázkach a rozsah komunikácie by sa mal vrátiť na bežnú úroveň, nie iba na úroveň obchodu,“ vyhlásil.
Ďalší z poradcov vlády, Liou Chuan, pre novinárov uviedol, že v 3. štvrťroku predpokladá výrazné zotavenie čínskej ekonomiky. Podľa neho by hrubý domáci produkt mohol v 3. kvartáli vzrásť približne o 5 percent. Celoročne očakáva rast na úrovni 3 až 4 percent.