Ruská vakcína mala v počiatočnej fáze testovania účinok 

Ruskom vyvinutá vakcína Sputnik V proti koronavírusu vytvorila v počiatočnej fáze testovania protilátky u všetkých pacientov. ,,Výsledky dvoch experimentov vykonaných v júni a júli tohto roka, ktoré zahŕňali 76 účastníkov, ukázali, že protilátky na ochorenie Covid-19 sa vytvorili u všetkých zúčastnených a bez vážnych vedľajších efektov,“ píše sa v štúdií, ktorá bola publikovaná v odbornom medicínskom časopise The Lancet. 

Rusko s treťou fázou testovania vakcíny už začalo. Zúčastňuje sa na nej približne 40-tisíc dobrovoľníkov. Vakcínu vyvinulo štátne laboratórium a najprv ju otestovali na jeho pracovníkoch a potom na vojakoch-dobrovoľníkoch. Neboli hlásené žiadne vedľajšie účinky.

Lipšic zvažuje kandidatúru na šéfa Generálnej prokuratúry

„Nemám urobené definitívne rozhodnutie, ale zvažujem to. Zvažujem to, pretože si myslím, že v tomto čase je na Slovensku jedinečná príležitosť, možno prvýkrát za tridsať rokov, pohnúť spravodlivosť dopredu a postaviť pred spravodlivosť množstvo ľudí, ktorí si doteraz mysleli, že stoja nad zákonom,“ povedal advokát Daniel Lipšic na margo možnosti kandidovať na post šéfa GP SR. V svojom rozhodovaní nevylúčil ani kandidatúru na šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry. 

Počas týždňa poslanci Národnej rady SR schválili novelu zákona o prokuratúre spolu s pripomienkami prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá ju totiž predtým vetovala. Rozšíril sa tak okruh možných kandidátov na post generálneho prokurátora. Novinkou je, že uchádzať sa oň môžu aj neprokurátori. Špeciálnym prokurátorom by sa už nemusel stať len prokurátor Generálnej prokuratúry.

Remišová navrhuje preveriť zmluvy štátu s Bonulom

Podpredsedníčka vlády a ministerka informatiky Veronika Remišová navrhne preskúmanie všetkých zmlúv štátu so spoločnosťou Bonul. Každý rezort by mal podľa nej jednotlivé zmluvy dôsledne prekontrolovať. Zároveň chce vypovedať zmluvu, ktorú má firma poskytujúca bezpečnostné služby s Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby (NASES). Remišová sa tak rozhodla v súvislosti s medializovaným odobratím bezpečnostnej previerky firme Bonul.

„Aby sme si ako štát vyhodnotili mieru bezpečnostného rizika, ktoré to pre nás predstavuje, ako aj možnosť zákonného ukončenia zmluvy v prípade, že Bonul môže byť bezpečnostným rizikom, či už z dôvodu odobratia bezpečnostnej previerky alebo aktuálne známych informácií,“ povedala Remišová. Upozornila, že spoločnosť poskytuje služby napríklad Správe štátnych hmotných rezerv alebo Sociálnej poisťovni.

Taktiež poukázala na to, že syn majiteľa firmy Norbert Bödör je vo väzbe v súvislosti kauzou Dobytkár. Odobratie bezpečnostnej previerky Národným bezpečnostným úradom podľa nej vyvoláva pochybnosti, v akých rukách je kľúčová infraštruktúra štátu.

Ministri financií V4 podpísali deklaráciu o spolupráci 

Ministri financií sa stretli vo Varšave, kde sa rozprávali o témach ako boj proti praniu špinavých peňazí či eliminácii daňových únikov. Za Slovensko zúčastnil minister financií Eudard Heger. „Rozprávali sme sa aj o dosahoch pandémie na jednotlivé ekonomiky a mohli sme si vymeniť skúsenosti s tým, ktorý nástroj ako funguje. Našli sme spoločnú reč aj v boji proti daňovým únikom,“ priblížil minister. 

E. Heger tiež poznamenal, že pri rozhovoroch nevynechali ani tému e-faktúr, na ktoré sa Slovensko pripravuje. Viaceré krajiny tento nástroj už zaviedli. Práve e-kasa by mohla byť nástrojom na elminináciu daňových únikov. Ministerka financií Českej republiky Alena Schillerová upozornila, že problémy ekonomík týchto krajín sú si podobné. 

Kollár nedá Čepčekovu potratovú novelu na program schôdze

Novelu potratového zákona, ktorú do Národnej rady (NR) SR predložil poslanec Martin Čepček (OĽANO), nezaradí predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) do programu septembrovej schôdze. „Tento návrh zákona nezaradím na rokovanie, tým pádom sme vyriešili tento problém,“ povedal Kollár. V oblasti hodnotových otázok víta riadený proces aj naprieč celou koalíciou. 

Dodal, že v kultúrno-etických otázkach majú jeho poslanci zo Sme rodina voľnú ruku. Proti aktuálnej úprave interrupčného zákona nič nemá. ,,Máme iné problémy, ako to teraz hrotiť a polarizovať spoločnosť. Určite sa treba touto témou zaoberať, je to vážna téma, ale vráťme sa k tomu, keď vyriešime pandémiu, ekonomickú krízu, keď nastavíme systémy v štáte, odbúrame korupciu a zvládneme rekonštrukciu polície, justície a prokuratúry,“ hodnotil Kollár na raňajkách u prezidentky Zuzany Čaputovej.

Predseda parlamentu sa tiež vyjadril, že chce vytvoriť na Slovensku také prostredie, aby nebolo dôvodom na potrat to, že si ženy netrúfnu uživiť ďalšie dieťa. Prezidentka po raňajkách informovala, že tejto téme sa venovali zatiaľ len všeobecne. „Mojou úlohou a rolou je chrániť hranicu ústavnosti, ktorá môže byť prekročená každou právnou úpravou vrátane tejto,“ zhodnotila Zuzana Čaputová.