Kočnerova komunikácia z Threemy sa čítala na súde
Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sa dnes v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej čítala komunikácia Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej cez šifrovanú aplikáciu Threema.
Správy z obdobia krátko pred a po vražde novinára majú v šifrách dokazovať ich podiel na čine. Obžalovaní sa mohli k jednotlivým pasážam komunikácie postupne vyjadrovať.
„Ja nehovorím, že komunikácia neexistovala, hovorím, že bola menená a doplnená v niektorých častiach,“ povedal o správach Marián Kočner. Podľa Aleny Zsuzsovej niektoré správy chýbajú a komunikácia je vytrhnutá z kontextu.
„Riešiš aj tie interiéry na USB?“ pýtal sa M. Kočner Zsuzsovej deväť dní pred vraždou. Fotky zo sledovania novinárov mu pritom odovzdal svedok Peter Tóth na USB kľúči. Obžalovaní sa bránili, že na kľúči mali byť fotky priestorov, ktoré chcel M. Kočner ponúkať na maďarskom trhu a Zsuzsová mu mala zabezpečovať tlmočenie.
V ďalších správach tri dni pred vraždou píše Alene Zsuzsovej o tom, že minul zbytočne 50-tisíc eur a že od toho závisí aj jeho politická kariéra. Podľa obžaloby mali vykonávatelia dostať za vraždu 50-tisíc eur. M. Kočner vysvetľuje sumu ako náklady na jeho politickú stranu. Vraj sa vtedy definitívne dozvedel, že plánovaná strana Cieľ nebude zaregistrovaná.
Neskôr prokurátor Vladimír Turan čítal aj komunikáciu medzi Mariánom Kočnerom a svedkom Petrom Tóthom. V jednej správe mu obžalovaný poslal adresu Jána Kuciaka vo Veľkej Mači. Kočner tvrdí, že tieto správy nepísal a boli do komunikácie dodatočne vložené.
Podmanický pre pakt s kotlebovcami odchádza zo Smeru
Strana Smer-SD sa začína viditeľne štiepiť. Poslanec a teraz už bývalý krajský šéf strany v Žiline Ján Podmanický sa rozhodol odísť zo strany po tom, ako ho jej viacerí členovia kritizovali za založenie Platformy za hodnotové Slovensko spolu s poslancami z klubu ĽSNS Tomášom Tarabom a Filipom Kuffom.
Pri odchode vyhlásil, že pokiaľ bude poslancom, nikdy si nedá rozkazovať, s kým sa môže a s kým sa nemôže rozprávať. Priznal, že sa v Smere-SD vedie vážna diskusia o tom, ako bude strana v budúcnosti vyzerať. Pre viacerých politikov Smeru je podľa neho dnes konzervatívna agenda problémom.
Svojich teraz už bývalých kolegov kritikou nešetril. „Na rozdiel od niektorých našich kritikov sa naše mená nespomínali ani pri kauzách, ani pri podozreniach, ktoré zaťažili Smer-SD. Ani sme sa nepreslávili milionárskym spôsobom života,“ povedal na margo minulosti niektorých členov.
Osobne spomenul aj Petra Pellegriniho, o ktorom povedal, že je viac liberál než ľavičiar. Zároveň uviedol, že nechce byť prekážkou posunu strany doľava, ako avizoval Robert Fico, a preto zo strany odchádza. Na otázky novinárov zatiaľ neodpovedal.
Trump pohrozil zmrazením financovania WHO nastálo
Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že permanentne zmrazí financovanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zo strany Spojených štátov, pokiaľ v nej do 30 dní nedôjde k „podstatným zlepšeniam“. USA pozastavili financovanie už v polovici apríla, keď obvinili organizáciu z blízkych vzťahov s Čínou a zlého vedenia odpovede na pandémiu nového koronavírusu
„Ak Svetová zdravotnícka organizácia v priebehu nasledujúcich 30 dní nepristúpi k podstatným zlepšeniam, z dočasného pozastavenia financovania zo strany USA spravím permanentné a zvážim aj naše členstvo v tejto organizácii,“ napísal Trump v liste pre generálneho riaditeľa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa.
USA ročne platia do fondov WHO približne 450 miliónov dolárov, čo je najväčší príspevok zo všetkých členských krajín
Európska únia v reakcii na Trumpa vyjadrila WHO podporu a ocenila mnohostranné úsilie v rámci boja proti pandémii nového koronavírusu. Čína obvinila Trumpovu administratívu z neprávoplatných útokov, ktorými sa snaží zakryť vlastné nedostatky pri zvládaní pandémie v Spojených štátoch.
Koalícia chce voliť generálneho prokurátora inak
Koaliční poslanci predložili do parlamentu novelu zákona o prokuratúre a o rokovacom poriadku Národnej rady SR, ktorá by zmenila podmienky a spôsob výberu nového generálneho prokurátora. Zásadnou zmenou je, že o funkciu by sa po novom mohli uchádzať aj kandidáti, ktorí nie sú prokurátormi.
Podľa návrhu by uchádzačom o funkciu generálneho prokurátora mohol byť občan Slovenskej republiky, ktorý je voliteľný do NR SR, dosiahol vek aspoň 40 rokov a má minimálne 15-ročnú právnickú prax. Kandidát by mal byť svojim životom zárukou, že svoju funkciu bude vykonávať riadne a čestne, pričom splnenie tejto podmienky by vyhodnocoval ústavnoprávny výbor.
Okrem poslancov by mohli navrhovať kandidátov aj minister spravodlivosti, verejný ochranca práv, či vedecké inštitúcie pôsobiace v oblasti práva, napríklad Slovenská akadémia vied či právnické fakulty.
Informácie o kandidátoch by sa mali zverejňovať na webe parlamentu na 20 dní ešte pred vypočutím. To by následne bolo verejne vysielané a mohla by sa na ňom zúčastniť prezidentka, ktorá by mohla aj klásť otázky kandidátom.
„Po 12 rokoch vlády, ktorá bola prepojená na mafiu, potrebujeme vyčistiť tento štát,” vyhlásil podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí). „Toto zvyšuje transparentnosť, toto pomáha spretrhať väzby, toto pomáha právnemu štátu,” povedal o návrhu.
Podpredseda opozičného Smeru-SD Peter Pellegrini návrh odmieta. Novelu označil „lex Lipšic”, keďže jej jediným cieľom podľa neho je umožniť advokátovi Danielovi Lipšicovi stať sa generálnym prokurátorom.
Brazília má tretí najvyšší počet nakazených na svete
Brazília dnes poskočila na tretiu priečku v celkovom množstve potvrdených prípadov COVID-19 s celkovým počtom 254 220 nakazených. Vyšší počet prípadov majú len Spojené štáty a Rusko, na štvrtom mieste je Veľká Británia. Experti však tvrdia, že kvôli nedostatočnému testovaniu môže byť skutočné číslo aj 15-krát vyššie.
Napriek hrozivým číslam krajne pravicový prezident Jair Bolsonaro neberie pandémiu veľmi vážne. V minulosti prirovnal nákazu COVID-19 k „malej chrípke“ a vyžadoval od štátnych samospráv, aby uvoľňovali obmedzenia, ktoré podľa neho zničia ekonomiku.
Tieto zásahy viedli k minulotýždňovému odstúpeniu ministra zdravotníctva Nelsona Teicha. Ide pritom už o druhého ministra zdravotníctva, ktorý za posledný mesiac skončil vo funkcii. Jeho predchodcu Luiza Mandetta Bolsonaro odvolal po nezhode ohľadom opatrení na udržiavanie spoločenského odstupu.
V krajine doposiaľ na COVID-19 umrelo 16-tisíc ľudí a jej zdravotnícky systém je značne preťažený. Primátor najväčšieho mesta Sao Paulo varoval, že do dvoch týždňov môžu nemocnice v meste skolabovať. Najťažšie zasiahnutými oblasťami v sú severné a severovýchodné regióny, najmä najväčší štát Amazonas na severe krajiny.