Vláda v stredu schválila ďalšiu protiinflačnú pomoc. Cieľovou skupinou pre jej druhú vlnu je podľa slov ministra práce Milana Krajniaka 23 650 novonarodených nezaopatrených detí, ako aj 29 400 nízkopríjmových ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím.

Spomínaná pomoc je však jednorazovou a nie je systémovým riešením problému. Pre denník Pravda sa tak vyjadril Ján Košč, odborár a analytik z občianskeho združenia Pracujúca chudoba.

Cez prorodinnú politiku by to nepredali

Podľa Košča na Slovensku chýba napríklad príspevok na bývanie či pomoc ľuďom, ktorí patria k pracujúcej chudobe.

„Je nutné prichystať systémové riešenia, ako napríklad príspevok na bývanie, ktorý je v mnohých krajinách v Európe zavedený. Pomáha ľuďom, ktorí majú problém s platením bývania,“ navrhuje analytik.

Politici však podľa jeho slov nechcú k spomínaným krokom pristúpiť nie len preto, že ide o relatívne drahú záležitosť, ale aj z toho dôvodu, že túto pomoc nedokážu predať ako prorodinnú politiku.

„Príspevok na bývanie totiž nie je len pre rodiny s deťmi, ale aj pre osamelo žijúcich ľudí,“ dodáva.

Košč tak upozorňuje na súčasné nastavenie vlády, ktorá sa orientuje najmä na pomoc rodinám s deťmi. „Chudoba sa ale nešíri len v rodinách s deťmi. Chudoba je aj v bezdetných rodinách, či v prípade dôchodcov,“ zdôraznil analytik z občianskeho združenia Pracujúca chudoba.

Situácia sa stále zhoršuje

Košč takisto upozornil na štatistické údaje, z ktorých vyplýva, že takmer 400-tisíc ľudí na Slovensku už má v súčasnosti nedoplatky za bývanie alebo energie.

Alarmujúcim je podľa neho fakt, že k zlepšeniu situácie nedochádza. „Situácia sa každým mesiacom zhoršuje. Tie jednorazové opatrenia pomáhajú na chvíľu, no jej podstatu neriešia," zopakoval analytik.

Ten okrem iného pripustil, že v dôsledku predchádzajúcich plošných opatrení, dnes neostávajú peniaze na tie adresné.

Zameranie na konkrétnu skupinu ľudí je však podľa Koščových slov komplikované. Slovensko totiž podľa neho nemá pevne stanovené kritériá, ktoré by určovali, kto patrí, napríklad, do skupiny energetickej chudoby.

„Chýbajú nám údaje, aby sme vedeli presne určiť typy ľudí, ktorým by sme vedeli pomôcť. Dlhé roky sa neriešila problematika energetickej chudoby. Za posledné desaťročia nebol záujem túto problematiku riešiť a zametala sa pod koberec,“ objasnil Košč, pričom dodal, že na Slovensku musí v tejto súvislosti dôjsť k okamžitej náprave.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) počas tlačovej konferencie po ukončení rokovania Bezpečnostnej rady SR 19. októbra 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Vláda schválila druhý balík inflačnej pomoci. Zameraný je na najzraniteľnejšie skupiny