Zuzana Dolinková odstupuje z funkcie ministerky zdravotníctva. Svoje rozhodnutie oznámila na tlačovej konferencii, na ktorej sa vyjadrila k schválenému konsolidačnému balíčku. Zuzana Dolinková ho označila za neprijateľný. Dôvodom jej odchodu je podľa jej slov chýbajúca politická podpora zo strany premiéra Roberta Fica a ostatných členov vlády.

„Ako ministerka zdravotníctva neviem garantovať, že naše zdravotníctvo ide tým správnym smerom. Tým smerom, ktorý sme si vytýčili v programovom vyhlásení vlády. Je mi ľúto, že rezort zdravotníctva nepatrí medzi priority vlády a nemá silnú podporu vlády ani vládnej koalície,“ povedala Z. Dolinková s tým, že bez podpory nedokáže presadiť zmeny, ktoré osobne považuje za kľúčové.

Na tlačovej konferencii sa kriticky vyjadrila aj k záverom splnomocnenca vlády pre prešetrenie pandémie Petra Kotlára, ktoré označila za dezinformačné. „Ako je možné, že na jednej strane má minister zdravotníctva za 11 mesiacov upratať desaťročia neriešený rezort a na druhej strane si poradiť s otázkou, či tu je alebo nie je pandémia, či vakcíny menia našu DNA alebo nie, alebo či sme čipovaní,“ povedala.

Kto ju nahradí?

Podľa informácií Medicíny sa nástupcom Zuzany Dolinkovej má stať štátny tajomník ministerstva hospodárstva Kamil Šaško, člen strany Hlas-SD. Jeho manželka Marianna Šašková pôsobila v prvých mesiacoch pôsobenia Zuzany Dolinkovej ako šéfka kancelárie ministerky. Na ministerstve zdravotníctva však pôsobila počas úradovania Vladimíra Lengvarského, od roku 2022.

Marianna Šašková však mala k zdravotníctvu vždy blízko. Je totiž dcérou Moniky Pažinkovej, ktorá počas druhej Ficovej vlády bola šéfkou Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou SR.

Podporu stratila

„Ministerka zdravotníctva musí povedať, čo ide robiť, nemôže chodiť a hovoriť len dookola to isté – dajte, dajte a dajte. Niekto musí prísť a povedať, poďme urobiť reálne opatrenia, ktoré budú šetriace,“ povedal Robert Fico na tlačovej konferencii, na ktorej vláda predstavovala konsolidáciu verejných financií. Reagoval na to, že jednotliví hráči v zdravotníctve upozorňujú vedenie rezortu, že v systéme nie je dosť financií.

O tom, že v zdravotníctve chýba zhruba 250 miliónov eur, hovorí už niekoľko mesiacov ambulantný sektor, nemocnice, aj zdravotné poisťovne, ktoré vykázali v prvom polroku 2024 stratu. Najhoršia situácia je vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP), ktorej podľa slov predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou hrozí, že na jeseň nebude mať dostatok financií na splácanie záväzkov. Pre zlý hospodársky stav úrad pre dohľad nariadil štátnej zdravotnej poisťovni vypracovať ozdravný plán. Všeobecná zdravotná poisťovňa voči rozhodnutiu podala rozklad ešte koncom augusta.

Vláda pre stav verejných financií a nedostatočné manažérske kroky Zuzany Dolinkovej ďalšie financie do zdravotníctva nepustí. „Lejeme stámilióny eur každý rok naviac do zdravotníctva, a stále tých peňazí nie je dosť. Je čas na tvrdé manažérske opatrenia,“ povedal premiér. Zuzana Dolinková nesie podľa jeho slov plnú zodpovednosť za stav v zdravotníctve a nevyhnutne musí prísť s ozdravnými opatreniami. Otvorene jej pritom pohrozil výmenou. „Ak to ministerka zdravotníctva nezvládne, musí to zvládnuť niekto iný,“ dodal premiér.

Kritika zo strany SNS

Kritiku si vyslúžila Z. Dolinková aj zo strany ministra životného prostredia Tomáša Tarabu. Ministerstvo zdravotníctva podľa neho musí odpovedať na to, o čom listom informoval odvolaný generálny riaditeľ VšZP Michal Ďuriš. Redakcia Medicíny má spomínaný list v dispozícii. Odvolaný riaditeľ VšZP v ňom okrem iného spomínal aj to, že štátna poisťovňa v Centrálnom registri zmlúv nezverejňuje všetky dodatky k zmluvám, ktoré členovia predstavenstva podpísali, či to, že niektoré zmluvy nie sú riadne podpísané štatutárom poisťovne. Ministerka zdravotníctva na otázky redakcie ohľadom listu odvolaného generálneho riaditeľa VšZP nereagovala.

Zuzanu Dolinkovú opakovane kritizoval aj predseda strany SNS Andrej Danko. V minulosti jej vyčítal riadenie rezortu. „Veľkým prúserom je manažovanie ministerstva zdravotníctva. Máme veľké výhrady k Všeobecnej zdravotnej poisťovni, k spôsobu riadenia. Nemôže sa stať, že ak ide do zdravotníctva deväť miliárd eur, nemáme o tom viac informácii v koalícii,“ povedal Andrej Danko s tým, že najväčšia položka, pre ktorú sa konsolidujú verejné financie, je zdravotníctvo.

Postoj Slovenskej národnej strany je pritom pre stabilitu koalície kľúčový. Bez SNS by totiž koalícia nemala nadpolovičnú väčšinu poslancov v parlamente. „Ak by SNS bola úzkoprsá a tvrdohlavá, tak táto vláda nikdy nevznikne,“ podotkol A. Danko.

Šafárenie vo VšZP a nominácie oligarchov

Andrej Danko kritizoval Zuzanu Dolinkovú aj v televíznej diskusii. Pre TA3 zopakoval, že voči vedeniu rezortu zdravotníctva má veľkú výhradu. Pripomenul výhrady aj voči manažovaniu Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá podľa jeho slov mala nesystémovo zazmluvniť CT prístroje. Zároveň mala vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni podľa jeho slov nastať situácia, kedy sa minister financií nevedel dostať do účtovných dokladov poisťovne.

„Máme tu veľký boj súkromného sektoru a štátu. Ministerka Zuzana Dolinková nedokázala za rok nastaviť komunikáciu,“ povedal Andrej Danko. Zuzane Dolinkovej vyčítal, že štát je pred rozhodnutím, kde postaví novú nemocnicu a či ju vôbec postaví, kým súkromný sektor stavia už druhú nemocnicu. Predseda SNS narážal na novú Nemocnicu Bory a pripravovanú nemocnicu v Spišskej Novej Vsi. Obidve patria finančnej skupine Penta.

Andrej Danko poukázal aj na nominácie ministerky Z. Dolinkovej. „Oligarchovia tu nemôžu vyberať nejakých úradníkov. Tu treba nastaviť jasnú debatu štátu. Niektorým oligarchom tu narástla v našej vláde chuť a budú sa musieť upratať, najmä v rezorte zdravotníctva,“ povedal. Konkrétnu skupinu menovať nechcel. Redakcia Medicíny už upozorňovala na nominácie osôb na manažérskych postoch, ktoré majú blízko k spoločnosti Agel.

Za problémové označil aj úväzky lekárov. „Ak idú peniaze na platy, nemôže byť lekár doobeda v nemocnici na Kramároch a poobede vo svojej ordinácii. Ak tu máme farmalobby, súkromné skupiny, s ktorými musíme komunikovať, je najvyšší čas, aby minister makal. A je mi úplne jedno, či je z našej vlády alebo inej, zdravotníctvo si zaslúži osobitný pohľad,“ podotkol A. Danko s tým, že ak Hlas-SD chcel toľko ministerstiev, ako Smer-SSD, tak musí dokázať, že ministri Hlasu-SD sú manažérsky zdatní.

Na snímke podpredseda NRSR Andrej Danko (SNS) počas 19. schôdze NRSR v Bratislave 10. septembra 2024. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Dolinková sa musí prebrať. Zdravotníctvo môže potopiť slovenskú ekonomiku, tvrdí Andrej Danko