Koaličná kríza je, zdá sa, na konci. To, čo bude Slovensko čakať po jej rozuzlení, však nemusí byť nič lepšie. Podľa odborníkov bude pravdepodobne vláda pokračovať v menšine a v parlamente si bude musieť hľadať podporu v radoch opozície. Podržať ju môžu extrémistické sily. O tom, aký to bude mať vplyv na spoločnosť a ako dlho menšinová vláda, vydrží, prezradil pre TREND politológ Tomáš Koziak.
Ako vnímate podmienky OĽaNO, za ktorých by bol Igor Matovič ochotný odstúpiť, a jeho následné vyjadrenie, že odstúpi, až keď budú podmienky splnené?
Vnímam ich ako ultimatívne v tom zmysle, že sú pre SaS nesplniteľné bez toho, aby poprela samu seba. V každom prípade aj z týchto požiadaviek je vidieť, že tu už nejde o snahu o vecné riešenie konkrétnych problémov. Ide tu už len o to, kto si zachová lepšiu tvár pred voličmi v tejto situácii.
Podaril sa hnutiu OĽaNO tento ťah?
Bol to dosť nepodarený pokus. Bol veľmi ľahko čitateľný, jednak kvôli podmienkam a tomu, ako boli definované. Avšak viaceré z tých podmienok už SaS predtým odmietla, čo hnutiu OĽaNO muselo byť úplne jasné, že podmienky, tak ako sú nastavené, sú neakceptovateľné. Mnohé z tých podmienok sú dosť vágne. Ak by ich SaS akceptovala, tak v podstate akceptuje mačku vo vreci.
Ďalšia záležitosť je, kedy postavili tieto podmienky. Tie podmienky nie sú ničím, čo by bolo treba pripravovať mesiac alebo týždeň dopredu. Evidentne boli postavené o päť minúť dvanásť. Nebol najmenší dôvod čakať do poslednej chvíle. Bolo úplne zjavné, že SaS nemôže podmienky v takejto podobe akceptovať. Takže je to ultimatívna požiadavka, ktorá je nesplniteľná a zároveň ide o veľmi chabý pokus OĽaNO o zachovanie si lepšej tváre ako SaS v prípade rozpadu koalície.
Ako vnímate reakciu SaS, teda že minister hospodárstva Richard Sulík podal demisiu, pričom ostatní ministri zatiaľ čakajú na krok Igora Matoviča?
Vnímam to ako krok odchodu z koalície. Nijak inak. Je treba povedať, že aj SaS rozohrala hru, ktorá nebola úplne v poriadku. Vlastne tá ultimatívna požiadavka na odchod I. Matoviča nebolo niečo, čo by bolo pokusom o vecné riešenie krízy a konkrétnych problémov. Takže v podstate ako keby si obidve politické strany vlastne hľadali nejaké alibi pred voličmi, prečo sa im koalícia rozpadla. Nechcem hodnotiť mieru zavinenia situácie, to by bolo veľmi zložité. SaS má takisto dôvod spytovať si svedomie ešte z čias vrcholiacej pandémie covidu-19. Tá komunikácia zo strany SaS tiež nebola taká, že by sa z nej dala vycítiť snaha o kompromisné riešenia problémov, ktoré tu máme.
V akom postavení je SaS v tomto konflikte?
Strana SaS v rámci tejto vládnej koalície získala najviac nových voličov z ostatných politických strán. Kým teraz práve o tých voličov prichádza. To tiež svedčí o tom, že si všetci v istom momente prihrievali populistickú polievku na úkor ostatných politických strán v rámci koalície. V každom prípade ide len o zachovanie si tváre pred voličom. Aj zo strany SaS, aj zo strany OĽaNO je úplne zjavné, že v tejto koalícii nechcú byť a nejde o nejaké konkrétne problémy, ktoré táto koalícia nevie spolu riešiť, ide bohužiaľ o osobnú animozitu dvoch politických lídrov. Čo je teda až zarážajúco neprofesionálne.
Aké sú podľa vášho názoru možné scenáre na základe posledných udalostí? Na čo sa môžeme pripraviť?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?