Kým Európa pracuje na ukončovaní obchodných vzťahov s Ruskom, jej blízky obchodný partner a kľúčový člen NATO ide opačným smerom. Turecko sa stáva bránou, cez ktorú do Ruska prúdi európsky export a ruský kapitál uniká do sveta.

Horúce zblíženie

Vzťah Ruska a Turecka, hoci vždy nadmieru komplikovaný, sa pod tiažou okolností začína meniť na strategické priateľstvo. Ankara vždy hrala na obe strany. Napríklad, chcela americké stíhačky F-35, no kupovala ruský obranný systém S-400.

V roku 2015 sa vzťah oboch krajín výrazne zhoršil, keď v sýrskej vojne turecká armáda zostrelia ruské bojové lietadlo Su-24. O sedem rokov neskôr je incident zabudnutý a oba štáty sa začali pragmaticky pozerať na potenciál vzájomnej spolupráce.

Vo vojenskej oblasti člen NATO oznámil, že sa spolu s Ruskom chce podieľať na výrobe bojových lietadiel a ponoriek. Na druhej strane ale Ukrajinu zásoboval svojimi bezpilotnými systémami Bayraktar, ktoré jej pomohli spomaliť ruský progres.

No omnoho významnejší je ekonomický potenciál spolupráce.

Turecko kvári ekonomická a finančná kríza. Domáca mena dramaticky oslabuje, keď v tomto roku stratila už 36 percent. Je to pohroma pre krajinu, ktorá je závislá od importu energií a potravín. Z Ruska dováža viac ako polovicu svojho obilia a takmer polovicu zemného plynu. To je dostatočný dôvod dištancovať sa od európskych sankcií.

Ankara hrá svoju vlastnú politiku, keď nielen nenasledovala sankcie uvalené Bruselom, ale naopak, stala sa hubom pre finančné a obchodné transakcie s Ruskom.

Pred týždňom sa turecký minister Adil Karaismailoglu na twitteri chválil, že obchod vozidiel s Ruskom za prvé štyri mesiace roka vzrástol o 58 percent. Dáta ukazujú, že za posledné tri mesiace sa obchod medzi krajinami medziročne zvýšil o polovicu. A to je pravdepodobne iba začiatok.

Paralelný import funguje

Dôvodom je použitie paralelného importu alebo šedého trhu. V máji ruská strana zlegalizovala paralelný import, čo znamená, že do krajiny je možné doviesť akýkoľvek tovar z 56 určených skupín, aj keď na to importér nemá od výrobcu práva.

Ide o tovary ako farmaceutické a kozmetické produkty, autá, náhradné diely, a množstvo ostatných tovarov, ktoré firmy prestali do Ruska vyvážať na priamo. Teraz ich pomocou inštitútu paralelného importu vyvážajú cez tretie krajiny.

Podpredseda ruskej vlády Denis Manturov si paralelný import pochvaľuje, keď pomocou neho krajina importovala tovary v hodnote 6,5 miliardy dolárov. Očakáva, že do konca roka sa číslo zvýši na 16 miliárd.

Najmä Turecko sa stalo legálnou tranzitnou cestou na export zahraničných tovarov do Ruska. K nej sa pridala finančná brána pre tok ruského kapitálu a ruských energií do sveta.

Rosatom zachraňuje líru

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa