V Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura v Košiciach bolo koncom mája hospitalizovaných 33 pacientov s kliešťovou encefalitídou. V Banskobystrickom kraji si hospitalizáciu vyžiadalo 20 prípadov. V roku 2022 zaznamenal Úrad verejného zdravotníctva SR najrozsiahlejší výskyt kliešťovej encefalitídy na Slovensku za posledných 60 rokov. Ich celkový počet presiahol 200 prípadov, čo je najviac od roku 1960.
Epidemiologička Jana Kerlik z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici dodáva, že prípady kliešťovej encefalitídy eviduje viac ako 20 európskych krajín. Najvyššiu chorobnosť hlási Litva, Slovinsko a Česká republika. Medzi rizikové oblasti však patrí aj Rakúsko. „Avšak chorobnosť tam má klesajúci trend pre vysokú zaočkovanosť rakúskej populácie," podotkla J. Kerlik.
Prípady stúpajú aj v Európe
Chorôb, ktoré kliešte prenášajú, je čoraz viac aj v iných európskych krajinách. Prvé prípady kliešťovej encefalitídy nedávno zaznamenali Holandsko, Belgicko či Spojené kráľovstvo. Francúzsky denník Le Monde najnovšie informoval o tom, že sa výrazne zvýšil aj počet prípadov lymskej boreliózy. Kompetentné orgány v krajine upozorňujú aj pred šírením encefalitídy prenášanej kliešťami či krymsko-konžskou hemoragickou horúčkou.
Podľa podľa francúzskeho Národného úradu verejného zdravia sa incidencia lymskej boreliózy na severnej pologuli zvýšila zo zhruba 40 prípadov na 100-tisíc obyvateľov v roku 2009 na 90 prípadov na 100-tisíc obyvateľov v roku 2020. Od roku 2016 sa pritom počet prípadov pohybuje medzi 47-tisíc až 70-tisíc ročne.
Dôvodom je teplo
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?