Bývalý predseda vlády Mikuláš Dzurinda neskrýva ambície o návrat do politiky. Jeho cieľom je spojiť stredopravé politické strany tak, aby dokázali vytvoriť vhodnú alternatívu stranám, ktoré nedokázali voličov presvedčiť o schopnosti vládnuť. Nový politický projekt by sa tak teoreticky mohol stať súperom súčasným opozičným subjektom.

Časť médií podľa predsedu strany Hlas-SD Petra Pellegriniho bývalého premiéra Dzurindu takmer velebí a vykresľuje ako človeka, ktorý by mal pravici pomôcť vstať z popola. Človek, počas ktorého vlády Slovensko rozpredalo strategické podniky vrátane energetiky a plynu, podľa jeho slov nemôže Slovensko zachrániť. „Dnes nemáme v rukách spôsob, ako regulovať vážne problémy na trhoch. Nič nemáme. Všetko sme predali," pripomenul P. Pellegrini v relácii týždenníka Plus 7 dní Karty na stôl.

Návrat M. Dzurindu do politiky preto považuje P. Pellegrini za chybu. Človek, za ktorého vlády sa objavili podozrenia z kupčenia s poslancami pre fungovanie vtedajšej menšinovej vlády a prevalila sa kauza Gorila, sa podľa jeho názoru nemôže javiť ako spasiteľ.

Pravdou však je, že reformy, ktoré započala vtedajšia SDKÚ-DS na čele s M. Dzurindom, otvorili Slovensku dvere do Európskej únie a NATO. Podľa P. Pellegriniho napriek tomu patrí M. Dzurinda do minulosti. „Slovensko sa musí pozerať dopredu a potrebuje novú energiu, novú chuť. A ak budeme našu budúcnosť stavať na ľuďoch z minulosti, tak urobíme obrovskú chybu," povedal.

Hlas-SD bude vládnuť až po získaní mandátu

Problematickým však zatiaľ stále zostáva politické riešenie po odvolaní vlády Eduarda Hegera. Aj keď opozícia volá po najskorších predčasných voľbách, zo strany koalície sa najčastejšie spomína rekonštrukcia vlády. Peter Pellegrini potvrdil, že strane Hlas-SD žiadna z koaličných strán ponuku na spoluprácu v rámci rekonštruovanej vlády neponúkla. Dokonca by ju strana ani neprijala.

„Chcem odmietnuť, že by sa Hlas-SD nejakým spôsobom zaplietol do vyjednávania o nejakej rekonštruovanej vláde. Pre Hlas-SD tak, ako úspešne prešiel ako stranícky víťaz komunálnymi a regionálnymi voľbami, je dôležité, aby prešiel aj riadnymi parlamentnými voľbami," podotkol poslanec. Dôležité podľa neho je, aby na vládnutie dostal Hlas-SD mandát od voličov. Podieľať sa bez neho na vládnutí by bola podľa jeho slov zrada voličov. Navyše, akúkoľvek spoluprácu s hnutím OĽaNO rázne odmieta.

Do úvahy by podľa jeho názoru síce prichádzala spolupráca s hnutím Sme rodina či so stranou Sloboda a Solidarita. „Len sa diametrálne rozchádzame v tom, čo Slovensko potrebuje. A ja som presvedčený, že z tohto marazmu, ktorý zapríčinila táto vláda, z tohto chaosu sa dostaneme len demokratickými predčasnými voľbami, a na tomto nemienime nič meniť," dodal P. Pellegrini.

To najdemokratickejšie, čo Slovensko má

Akékoľvek dohadovanie a odstrašovanie občanov od dôsledkov predčasných parlamentných volieb považuje P. Pellegrini za absolútne neprijateľné. Po voľbách sa podľa neho nestane nič iné ako to, čo si bude slovenský národ želať. „Slovensku budú vládnuť len tí ľudia, ktorých si zvolia občania Slovenskej republiky a na to majú plné právo. A je našou povinnosťou to rešpektovať. Odmietam to strašenie, že voľby sú niečo zlé. Voľby sú demokratické, a to je najdemokratickejšie, čo tu máme," skonštatoval poslanec.

Dohoda na predčasných voľbách v parlamente však stále nie je. Peter Pellegrini tvrdí, že rozumie Borisovi Kollárovi, že si chce ešte do poslednej chvíle užiť post druhého najvyššieho ústavného činiteľa, pretože ním podľa neho už nikdy nebude. Rovnako chápe aj poslancov hnutia OĽaNO, ktorí sa zubami-nechtami držia stoličiek. Ak koalične strany predsa len nájdu spôsob, ako sa zo súčasnej situácie pozviechať, bude to v ich vlastný prospech, ale nie v prospech Slovenska.

Premiér zrekonštruovanej vlády

V podobnej situácii však bol kedysi aj sám P. Pellegrini, ktorý sa ujal premiérskeho kresla po tom, čo v roku 2018 vtedajší premiér Robert Fico podal demisiu. Snahu súčasnej vládnej koalície o rekonštrukciu však v tomto prípade kritizuje. Zrekonštruovaná vláda po demisii R. Fica bola podľa jeho slov podstatne iná.

„Bola postavená na tej istej koalícii bez nejakých závažných otrasov a pochybení," pripomenul s tým, že súčasná koalícia nevedela vládnuť ani za I. Matoviča a ani za premiéra E. Hegera. Ďalšiu rekonštruovanú vládu si už tak nevie absolútne predstaviť. Kým sa v parlamente neobmenia poslanci, Slovensko bude podľa P. Pellegriniho naďalej svedkom nekonečných hádok medzi poslancami či členmi vlády.

Provizóriom by sa nič zlé nestalo

Neschopnosť koalície nájsť podporu pri schvaľovaní návrhu rozpočtu na budúci rok doviedla Slovensko do situácie, keď reálne hrozilo rozpočtové provizórium. Napriek sociálnej politike strana Hlas-SD podporu rozpočtu, ktorý má podľa koalície pomôcť občanom Slovenska, odmietla.

„Nič sa nestane a všetko bude fungovať, pokiaľ bude rozpočtové provizórium trvať pár týždňov, mesiac, dva. Pretože dôchodky sa budú valorizovať dôchodcom nie na základe toho, ako sa zobudí pán I. Matovič, ale náš zákon im garantuje automatickú valorizáciu," vysvetlil. Dlhodobé dôsledky rozpočtového provizória však už nepriblížil.

Poslanec by sa neobával ani kompenzácií vysokých cien energií zo strany štátu. Ten by podľa jeho slov mal financie na to, aby ich dokázal uhradiť. Aj napriek pravidlám rozpočtového provizória, ktoré nepovoľujú prečerpanie viac financií, než jednej dvanástiny vlaňajších výdavkov. Pripustil, že následne by sa však musel prijať taký štátny rozpočet, ktorý by výdavky utiahol.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke je moderátor Norbert Dolinský, primátor mesta Hlohovec a predseda strany SPOLU – občianska demokracia Miroslav Kollár
Neprehliadnite

Miroslav Kollár: Vláda môže po parlamentných voľbách uniesť Slovensko na východ