Nemecká vládna koalícia bola od počiatku odsúdená na problémy. Diametrálne odlišné ideológie formovali diametrálne odlišné politiky. Posledným príkladom bolo nedávne stretnutie kancelára Olafa Scholza s lídrami biznisu, kde sa diskutovalo o spôsobe, ako dostať krajinu z ekonomickej stagnácie. Na toto stretnutie však kancelár nepozval predstaviteľov Zelených ani FDP. Minister financií Christian Lindner z FDP si preto zorganizoval vlastné stretnutie s vlastným ekonomickým manifestom.
Rozpad nemeckej vlády je raritný, hoci o tomto sa hovorilo už mesiace. Poslednou kvapkou, ktorá pretiekla pohár trpezlivosti najväčšej koaličnej strany SPD, bola neschopnosť presadiť deficitný rozpočet na budúci rok.
Musíme pracovať viac a tvrdšie, odkazuje Nemcom šéf banky. Pracovný čas môže začať rásť všade
„Potrebujeme vládu, ktorá je schopná konať, ktorá má silu robiť potrebné rozhodnutia pre našu krajinu," povedal O. Scholz novinárom. Narážal tým na dlhovú brzdu, ktorá roky bráni väčším výdavkom v časoch, keď ostatné vlády vytvárajú nové dlhy rekordne rýchlym tempom.
Minister financií, slobodný demokrat Christian Lindner, dlhodobo presadzuje liberálnu politiku s cieľom udržania vládnych výdavkov v medziach a podpory podnikania prostredníctvom väčších motivácií. Jeho politika bola obdobou politiky Richarda Sulíka. Namiesto väčších vládnych výdavkov tak tlačil na úspory, nižšie dane a nižšiu reguláciu. Jeho odpoveď na ekonomické problémy bola radikálne odlišná ako pozícia SPD či Zelených, ktorých cieľom bolo podporiť ekonomiku vyššími dlhmi.
Volkswagen potápa bizarný nemecký model riadenia aj neskrotná bruselská ambícia
Keď sa C. Lindner postavil proti deficitnému rozpočtu na budúci rok, kancelár ho z vlády odvolal. FDP mala dlhodobé spory najmä so Zelenými, keď sa snažili spomaliť prechod na nízkouhlíkovú ekonomiku.
Nemecká vláda nemôže vyhlásiť predčasné voľby, a tak bude začiatkom roka nasledovať hlasovanie o dôvere vláde. Ak ju nezíska, čo je takmer isté, prezident krajiny vyhlási predčasné voľby do 60 dní. Nemecké parlamentné voľby sa tak posunú zo septembra na marec a priblížia sa americkému volebnému cyklu.
Pravdepodobne sa už teraz strany začnú pripravovať na predvolebnú kampaň. Najväčšiu šancu v nich majú kresťanskí demokrati (CDU/CDS), ktorí majú v prieskumoch 30-percentnú podporu. Naopak, slobodní demokrati (FDP) môžu vypadnúť z politického života, keďže ich podpora klesla na tri percentá. Nemecký fiškálny jastrab dolietal, možno navždy.
Nemecká ekonomická mizéria pokračuje: Zamestnanci sú rekordne dlho na PN
Predčasné voľby nie sú pozitívne ani pre sociálnych demokratov (SPD), ktorí v prieskumoch majú iba 16 percent. Stále však pre nich existuje potenciál vytvoriť vládu s ešte ľavicovejšími stranami. Keď však naposledy vyhlásili predčasné voľby, k moci sa na 16 rokov dostali kresťanskí demokrati.
Nemecko potrebuje „väčší finančný priestor“, aby sa vyrovnalo s ťažkosťami, ktorým čelí. „Situácia je vážna. V Európe je vojna, zvyšuje sa napätie na Blízkom východe, ekonomika stagnuje,“ povedal O. Scholz.
Tým kľúčovým problémom Nemecka však môže byť nový americký prezident, ktorý bude mať krajinu na muške svojich colných hrozieb. Prezident Kielského inštitútu Moritz Schularick uviedol, že Trumpovo znovuzvolenie „znamená začiatok najťažšieho ekonomického momentu v histórii Nemeckej spolkovej republiky. Jeho obchodná agenda bude mať veľký vplyv na otvorenú ekonomiku kontinentálnej Európy“.