Najväčšou výzvou pre rozpočty zdravotníctva v krajinách Európskej únie je starnutie populácie, lepšia a skoršia diagnostika a chronicky chorí pacienti. Dostupnosti liekov najmä v strednej a východnej časti Európy neprispieva súčasná vojna na Ukrajine, inflácia, energetická kríza, no v posledných rokoch jej neprispela ani pandémia. Asociácia pre generické a biosimilárne lieky GENAS dodáva, že priebežný nárast cien komodít, teda vstupných surovín a zvyšovanie nákladov na výrobu liekov sú v kontraste so znižovaním cien generických a biosimilárnych liekov na Slovensku.

Čo sú generické a biosimilárne lieky?

Generické lieky obsahujú liečivá, ktoré nie sú chránené patentom. Na slovenskom trhu tvoria asi 70 percent. Ich výrobcovia nemajú monopolné postavenie a vzájomne si konkurujú nižšími cenami. Sú rovnako účinné ako originálne lieky.

Biosimilárne lieky alebo biologické lieky sa podobajú originálnym liekom. Ak je liek dlhodobo na trhu, iný výrobca ho môže skopírovať. Vyrábajú sa zo živých organizmov a preto nie sú nikdy úplne rovnaké. Ich účinnosť sa však vždy zhoduje s originálnym liekom.

Keďže generické lieky tvoria až 70 percent na trhu v celej Európske únii, pričom odčerpávajú iba 30 percent výdavkov na lieky na predpis, v udržateľnosti zdravotných systémov sú nespochybniteľné. „Zohrávajú zásadnú úlohu v zvyšovaní dostupnosti liečby pacientom a prispievajú k udržateľnosti systému zdravotnej starostlivosti. Širším využívaním generických a biosimilárnych liekov je možné prispieť k zníženiu nedostupnosti liečby na Slovensku,“ povedala prezidentka asociácie GENAS Terézia Szádocka.

Najlacnejšie lieky

Asociácia GENAS tvrdí, že napriek mnohým legislatívnym zmenám v poslednom období Slovensko naďalej trpí prílišnou preregulovanosťou liekovej politiky a generické a biosimilárne lieky, ktoré prichádzajú na slovenský trh po uplynutí patentovej ochrany originálneho lieku, podliehajú viacnásobnej regulácii.

Výrobcovia liekov navyše absolvujú pravidelnú cenovú eróziu v priebehu externého referencovania. Ide o nastavenie ceny liekov ako priemer troch najnižších v Európske únii a vykonáva sa raz až dvakrát ročne. Priemer troch najnižších referenčných cien v Európskej únii je neraz vyšší ako cena lieku na Slovensku. Asociácia GENAS však tvrdí, že aktuálne ani neexistuje efektívny nástroj na relevantné zvýšenie ceny generických a biosimilárnych liekov.

Nedostupnosť pre nízke ceny

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa