V priemere žijú muži a ženy na Slovensku v zdraví o 7,2 a 7,4 roka kratšie v porovnaní s priemerom Európskej únie. Zlý zdravotný stav obmedzuje mužov od 56,3 roka a ženy od 57,1 roka. Priemer EÚ sa pritom pohybuje na úrovni 63,5 a 64,5 roka. Pre identifikáciu oblastí, v ktorých má slovenské zdravotníctvo najväčší priestor pre zlepšenie porovnali analytičky Advance Healthcare management Henrieta Tulejová a Dominika Šebová. Slovensko so Spojeným kráľovstvom, Francúzskom, Švajčiarskom, Švédskom, Nemeckom, Holandskom, Nórskom, ale aj s Poľskom, Maďarskom a Českou republikou.
V hodnoteniach sa najlepšie umiestnilo Nórsko, naopak, na poslednej priečke sa umiestnilo Maďarsko. Zo štátov V4 sa na najvyššiu priečku dostala Česká republika, ktorá sa najviac blíži k vyspelý zdravotným systémom. Slovensko sa však delí o predposledné miesto s Poľskom.
Dostatok zdrojov
Na zlepšenie výsledkov zdravotnej starostlivosti však existujú odborné odporúčania. Jedným z nich je dostatok zdrojov v zdravotníctve. Medzinárodné porovnania totiž vypovedajú o tom, že s vyšším objemom zdrojov korelujú lepšie výsledky zdravotnej starostlivosti. Slovensko má z porovnávaných krajín však najnižšie výdavky na obyvateľa a patrí do skupiny krajín spolu s Maďarskom a Poľskom.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?