S dočasne poverenou generálnou riaditeľkou Všeobecnej zdravotnej poisťovne Ľubicou Hlinkovou sme sa rozprávali o jej návrate do vedenia poisťovne. V rozhovore hovorí o tom, v akom stave poisťovňu prebrala, aké sú jej prvé kroky a aj to, či bude pokračovať v lukratívnej spolupráci so spoločnosťou Medirex.
Na post generálnej riaditeľky Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa vraciate po zhruba tri a pol roku. Aký bol Váš prvý deň v práci?
Náročný. Aj keď musím povedať, že som si nerobila žiadne ilúzie. V manažmente došlo k výraznej personálnej výmene, takže v prevažnej miere stretávam nové tváre, ktorých správanie je poznačené jemnou animozitou. Prekvapením je aj neštandardné správanie niektorých zamestnancov, ochotných balansovať na hrane zákona pri vytváraní prekážok novému vedeniu. Možno preto ma v závere pracovného dňa milo prekvapilo konštatovanie kolegyne, že ju teší návrat slov „prosím“ a „ďakujem“ do slovníka vedenia poisťovne.
Kedy Vás bývalý minister zdravotníctva Michal Palkovič oslovil s ponukou na obsadenie tohto postu?
K môjmu prvému stretnutiu s pánom Palkovičom došlo na začiatku leta, bolo mimoriadne korektné, ale viac menej informatívne. Pán Palkovič sa zaujímal o môj názor na dianie v sektore a milo ma prekvapilo, že mal načítané všetky moje blogy o hospodárení VšZP. Ponuka na obsadenie postu generálnej riaditeľky prišla koncom leta.
Rozhodovali ste sa dlho? Váhali ste?
Rozhodovanie nebolo vôbec jednoduché. Vedela som, že prípadný návrat nebude do rovnakej poisťovne, z akej som odchádzala. Už na prvom stretnutí s bývalým ministrom zdravotníctva sme sa zhodli na rizikách vo vývoji hospodárenia VšZP pre rok 2023 a popísali sme si cesty riešenia. Ponuku som začala zvažovať po ubezpečení, že moje návrhy smerujúce k zefektívneniu činnosti budú akceptované. Proces menovania nabral výrazne na dynamike po informácii, že VšZP hrozí k 10. októbru 2023 nútená správa, respektíve likvidácia. To bol aj rozhodujúci moment, prečo som prijala ponuku pred vymenovaním novej vlády. Podľa Obchodného zákonníka totiž môže súd rozhodnúť o zrušení spoločnosti okrem iného aj vtedy, ak orgány spoločnosti nie sú ustanovené v súlade so spoločenskou zmluvou, zakladateľskou listinou alebo stanovami viac ako tri mesiace. Zavedením nútenej správy by sa minimálne na rok zastavil výkon funkcie všetkých orgánov zdravotnej poisťovne a budúcnosť poisťovne by bola neistá.
Do rekordnej straty uvrhol VšZP štát. Ako chce so svojou poisťovňou naložiť?
Považujete svoj návrat, hoci dočasný, na post generálnej riaditeľky za zadosťučinenie po tom, ako Vás Marek Krajčí odvolal?
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?