Hongkong stratí štatút ázijského finančného centra, ak Čína schváli legislatívu obmedzujúcu protesty v tejto poloautonómnej oblasti. Tvrdí to americký prezident Donald Trump. Zároveň vyjadril pochybnosti nad budúcnosťou tohto územia.
„Išla som priamo k prezidentovi, aby som na to dostala odpoveď. Povedal mi, že je nespokojný s úsilím Číny a že je ťažké pochopiť, ako môže Hongkong zostať finančným centrom, ak ho Čína prevezme,“ citovala agentúra Bloomberg tlačovú sekretárku Bieleho domu Kayleighu McEnanyovú. Zatiaľ nemá informácie o ďalších krokoch, ktoré by USA prijali v prípade schválenia zákona Čínou, no zvažujú ich.
Opatrenie národnej bezpečnosti
Peking chce podľa očakávania vo štvrtok 28. mája pristúpiť k odobreniu nového zákona na potlačenie protestov na území Hongkongu. Čínska vláda zákon obhajuje tvrdením, že ide o opatrenie národnej bezpečnosti. Chce tak zabrániť podvratnej činnosti zameranej voči centrálnej vláde, ale aj zasahovaniu zahraničia do miestnej politiky. Cieľom je tiež potlačenie terorizmu.
Oponenti sa obávajú, že nová legislatíva týkajúca sa Hongkongu obmedzí autonómiu mestského štátu aj základné slobody ľudí a stlmí kritiku Komunistickej strany Číny. Okrem Spojených štátov patrí k hlavným kritikom aj Británia. Zákon podľa krajín nerešpektuje princíp „jedna krajina, dva systémy“.
Na základe neho mal Hongkong väčšie slobody, fungoval ako dôležité finančné cetrum so slobodným pohybom kapitálu a nezávislou justíciou. Honkong pripodobňovali aj k takým finančným centrám ako New York či Londýn.
Výkonná predstaviteľka Hongkongu Carrie Lamová tvrdenia odmieta. Zákonu o národnej bezpečnosti zo strany Číny vyjadrila neochvejnú podporu, uviedol portál hongkongfp.com.
(Ne)dodržaný sľub
Honkong, bývalá britská kolónia, je pod správou Číny od roku 1997. Má však vlastnú demokratickú ústavu. Na sklonku minulého storočia Čína Honkongu sľúbila, že do roku 2047 si udrží svoje slobody. Peking sa však dlhé roky v tomto poloautonómnom meste snaží posilniť svoje mocenské postavenie. To vyvolalo niekoľko vĺn protestov obyvateľov v snahe o zachovanie demokracie.