Krajná pravica môže ponúkať alternatívu sklamaným voličom, myslí si politológ Ján Ruman. V rozhovore pre TREND priblížil, čo vedie voličov k podpore politikov, ktorí ponúkajú zdanlivo jednoduché riešenia zložitých spoločenských a politických problémov.

V Taliansku vyhrala parlamentné voľby strana Bratia Talianska na čele s Giorgiou Meloniovou. Taliansko tak bude mať prvý raz od čias druhej svetovej vojny lídra z krajnej pravice. Čo viedlo Talianov k tomu, že stranu podporili 26 percentami?

Giorgia Meloniová pôsobila na voličov ako nepopísaný list. Voličov oslovila aj tým, že pôsobila sebavedomo a politicky autenticky nielen pri rokovaní s ostatnými lídrami, ale aj pred občanmi. Voliči v Taliansku už v roku 2018 naznačili, že to myslia s podporou pravicového populizmu vážne. V parlamentných voľbách vtedy totiž odovzdali 17 percent hlasov krajne pravicovej Lige severu. Pri tohtoročných septembrových voľbách sa plne potvrdilo, že nacionalisticko-konzervatívne prúdy sú v kurze.

Čo zavážilo u voličov pri rozhodovaní najviac?

Do veľkej miery rozhodovala aj únava zo štandardnej prosystémovej politiky a predpokladám, že mnohí voliči si svoju alternatívnu voľbu ospravedlňujú ako formu antielitárskeho protestu. Niečo podobné ako voliči ĽSNS u nás v rokoch 2016 a 2020.

Španielsky minister zahraničných vecí José Manuel Albares v reakcii na víťazstvo G. Meloniovej uviedol, že populistické hnutia v ťažkých časoch vždy narastú, no vždy končia zle. Vypovedá to o tom že Taliansko zažíva ťažké časy?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa