Predseda parlamentu a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár vyhlásil, že sa zúčastní na každom rokovaní, ku ktorému ho vyzve či už koaličná alebo opozičná politická strana. Podmienky, za akých by bol ochotný uvažovať nad predčasnými voľbami sú pre B. Kollára jasné. „Keby táto vláda nedokázala doručovať ľuďom pomoc. Pozrite sa do čoho sa rútime, aká je obrovská inflácia, ktorá je vyvolaná cenami energií,“ povedal v diskusnej relácii Karty na stôl týždenníka Plus 7 dní.

Vláda potrebuje odvahu

Na to, aby súčasná vláda dokázala doručiť pomoc ľuďom sa však bude musieť postaviť veľkým hráčom, majiteľom elektrární či dokonca celej Európskej únii. „Na to bude treba veľký kus odvahy. A neviem, či je táto vláda schopná tejto odvahy,“ skonštatoval s tým, že pokiaľ vláda bude schopná zachrániť podniky, ľuďom zamestnanie a domácnostiam adekvátne ceny energií, vládu podporovať bude.

Situáciu by mal pomôcť zachrániť aj zákon, na základe ktorého je možné vyhlásiť stav energetickej núdze počas ktorého podľa jeho názoru vláda môže zoštátniť Slovenské elektrárne a zastropovať ceny tak, aby mali domácnosti rovnakú cenu za energie, ako minulý rok. A to aj napriek tomu, že by boli v európskych štátoch ceny energií aj päťnásobne vyššie.

Nevyčerpané eurofondy na kompenzáciu vysokých ciene energií, na ktoré dala Európska komisia prísľub, by B. Kollár rád pretavil do energetických šekov alebo do formy dotácie pre domácnosti, ktoré budú chudobou ohrozené najviac.

Do predčasných volieb je treba vládnuť

Pokiaľ vláde nebudú prechádzať zákony v parlamente a nebude schopná urobiť potrebné kroky, ktoré pôjdu podľa B. Kollára na hranu aj proti záujmom veľkého Nemecka, je ochotný rokovať o predčasných voľbách. Nevedel však spresniť, keby konkrétne by sa mali konať.

„Predčasné voľby sa nedajú urobiť hneď. Potrebujete dva až tri mesiace, kým upravíte ústavu, potom musíte prijať ústavný zákon o skrátení volebného obdobia, a potom je minimálne 110 dní, kedy sa najskôr môžu konať predčasné voľby,“ povedal s tým, že takto by sa voľby mohli konať možno v máji budúci rok.

„Dovtedy ľudia skrachujú za vysoké poplatky za elektrinu, za plyn, fabriky pozatvárajú, podniky skrachujú, dovtedy tí ľudia už ani nebudú mať kam ísť do roboty,“ obáva sa. Do toho času je však opozícia nutná s koalíciou spolupracovať a dohodnúť sa na konkrétnych riešeniach a zákonoch, ktoré by prechádzali v parlamente a s podporou opozície. „Potom sa už bude koordinovať opozícia s koalíciou do predčasných volieb, aby pomoc bola doručená a nevzniklo bezvládie,“ dodal.

Navýšenie rozpočtu ako záruka

B. Kollár vníma navýšenie rozpočtu o 1,5 miliardy eur ako istú formu poistky v prípade, ak parlament neschváli rozpočet na budúci rok a štát by sa musel pripraviť na rozpočtové provizórium.

„Ak nám neprejde rozpočet, tak by štát nevedel fungovať. Nevedeli by ste dať zvýšenie platov učiteľom, nevedeli by ste navýšiť príplatky lekárom, sestrám, komukoľvek. Nevedeli by ste zabezpečiť dodanie sociálneho systému pre tých najohrozenejších,“ vysvetlil s tým, že štát by takto vedel počas provizória zabezpečiť aj sociálnu oblasť. Na otázku, či sa takto vláda pripravuje vopred na rozpočtové provizórium odpovedal, že „iba hlupák nemá plán B“.

O tom, ako vníma hlasovanie v parlamente s podporou tarabovcov a postupy zložiek orgánov činných v trestnom konaní sa dozviete v celom rozhovore.

Anna Zemanová - slovenská environmentalistka a poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky (od 2016), kde je členkou Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Zároveň je predsedníčkou poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS).
Neprehliadnite

SaS je pripravená spolupracovať s poslancami hnutia OĽaNO, tvrdí Zemanová