Tlak najmä z Európskeho parlamentu bol obrovský, vo vzduchu visel návrh, že krajiny EÚ by mali zaradiť vlastných občanov na zoznam protiruských sankcií. Ten nevídane ostrý nastroj by spôsobil, že Európania v ruských funkciách by doma už nemohli normálne fungovať. Tlak dosiahol svoj cieľ – poslední európski expolitici v ruských službách sa vzdali svojich lukratívnych funkcií. Medzi nimi je Karin Kneisslová, ministerka zahraničných vecí v jedenapolročnej pravicovej rakúskej vláde Sebastiana Kurza, ktorú svet spoznal iba preto, lebo sa ruský prezident Putin „spontánne“ dostavil na jej svadbu do štajerských vinohradov. Bývalá špičková novinárka Kneisslová, ktorá sa zatrpknutá so svojimi psami, ale už bez svojho manžela, stiahla do južného Francúzska, odstúpila po roku z dozornej rady Rosnefťu.
Napokon to urobil aj Gerhard Schröder. Ešte chvíľu predtým to rezolútne odmietal: Chcel zo svojich ruských funkcií odstúpiť iba v prípade, ak by Rusko Nemcom zavrelo plynový kohútik, ale to – bol presvedčený – „sa nestane“. Teraz sa bývalý kancelár a osobný priateľ Vladimira Putina vzdal svojej nominácie v dozornej rade Gazpromu aj predsedníctva dozornej rady Rosnefťu, za ktoré údajne ročne inkasoval 600-tisíc dolárov.
Sedemdesiatosemročný sociálny demokrat určite nebude odkázaný na prísne vymedzené sociálne dávky, ktoré ku koncu svojho kancelárovania zaviedol pod odstrašujúcimi názvami Hartz IV, 1-Euro-Job alebo Ich-AG („Ja-akciovka“). Tipujem, že stále dobre zarába jeho piata (mladá a kórejská) manželka, on poberá dôstojný dôchodok kancelára a okrem toho si zarobil približne 20 miliónov eur. Na rožky má.
Problém maskulínneho lámača sŕdc je iný: Je z neho verejný vyvrheľ.
Keďže od Putina sa dištancovať nechce, odvolali ho v Nemecku zo všetkých čestných funkcií, ktoré mal v médiách či futbale; čestného občianstva Hannoveru sa vzdal radšej skôr, ako mu ho jeho rodné mesto mohlo odobrať (čo naposledy posmrtne urobilo Adolfovi Hitlerovi); jeho strana SPD začala proces o jeho vylúčení zo strany; no a po tom, ako všetci zamestnanci jeho kancelárie v Spolkovom sneme, na ktorú má ako bývalý kancelár zákonný nárok, dali kvôli Putinovej vojne výpoveď, mu zrušil Spolkový snem kanceláriu ako takú. K nešťastiu chýbalo už len to, že tri cenné maľby, ktoré dlhodobo vystavoval pred kanceláriou na parlamentnej chodbe, mu boli ukradnuté. Drzosť, s akou páchatelia „šlohli“ v chráme demokracie Schröderovo umenie, hovorí za všetko.
Schröder s nemeckými médiami, ktoré ho unisono odsudzujú ako Putinovho lobistu, už dávnejšie nekomunikuje, paradoxne dal ale rozhovor progresívno-protiruskému denníku New York Times. Trval tam na svojom: „Neurobím mea culpu,“ povedal sediac vo svojej rozľahlej kancelárii plnej svetla a umenia v centre Hannoveru, „to nie je moja parketa.“ Vysvetlil to takto: „Bol som kancelárom. Nemohol som sa vrátiť k práci právnika, ktorý sa zaoberá nájomnými zmluvami. Potreboval som projekt. Niečo, čo som vedel robiť a kde som mohol slúžiť nemeckým záujmom.“
Zvýšenie závislosti Nemecka od ruského plynu ani spätne nepovažuje za chybu. Závislosť sa zvýšila z 39 percent v roku 2011 na terajších 55 percent, čo predstavuje 200 miliónov eur v platbách za energie, ktoré Nemecko denne platí Rusku. Vážnym momentom bolo náhle rozhodnutie jeho nástupkyne Angely Merkelovej v roku 2011, podľa ktorého Nemecko chcelo čo najrýchlejšie vystúpiť z jadrovej energie. Merkelová bola preto „otvorená“ pre „prechodnú energiu“ – plyn. Kľúčoví lobisti pre ďalšie a ďalšie plynovody pre čoraz viac ruského plynu boli v Merkelovej vládach dvaja sociálni demokrati: Frank-Walter Steinmeier a Sigmar Gabriel – obaja odchovanci Schrödera, obaja z jeho politickej domoviny Dolné Sasko.
V rozhovore sa novinára New York Times pýtal: „Prečo by sme mali ako vláda namietať? Nikdy nikomu nenapadlo, že by sa to mohlo stať problémom. Bol to len spôsob, ako zaobstarať plyn pre Nemcov, pre nemecký ťažký priemysel a tiež pre chemický priemysel, s menšími problémami a prerušeniami."
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?