Na Slovensku je situácia iná ako v Českej republike. Zažívame miernejšie zvyšovanie úrokov a zatiaľ len slabší útlm, ktorý sa nestihol premietnuť do menších súm schválených úverov.
Apetít po úverovaní sa nezastavil
Zdražovanie hypoték sa zatiaľ výrazne neprejavilo v zníženom dopyte po hypotékach. Ľudia sa stále intenzívne zaujímajú, ako môžu čo najvýhodnejšie financovať kúpu novej nehnuteľnosti, ale aj rekonštrukciu bývania či stavbu domu. Je pravda, že pri vyšších úrokoch sa niektorí klienti v bankách kvalifikujú na nižšiu sumu úveru ako by tomu bolo vlani. Ľudí obmedzuje aj maximálny úverový strop a nutnosť dofinancovať kúpu vlastnými prostriedkami na úrovni 20 percent, ale to všetko sú situácie, ktoré sú väčšinou riešiteľné.
Ak sa pozrieme na štatistiky FinGO.sk, v máji bola priemerná výška hypotéky poskytnutá našimi maklérmi 102-tisíc eur a pre porovnanie, v januári to bolo 105-tisíc eur. Celkovo sa apetít po úverovaní nezastavil a napriek rastúcim úrokom naša obchodná sieť mesačne sprostredkuje hypotéky v objeme viac ako 100 miliónov eur.
Stále je to najlacnejšia alternatíva
Hypotéky sú stále najlacnejšou alternatívou financovania bývania a pre mnohých ľudí predstavujú jedinú šancu, ako sa môžu dopracovať k vlastnej nehnuteľnosti. Výhodou je, že úver je dlhodobý, flexibilný a vďaka vhodne zvolenej fixácii si človek môže zaistiť vhodné podmienky a mesačné splátky aj na obdobie, v ktorom sa očakáva ďalšie zdražovanie.
Na druhej strane, v čase poklesu sadzieb môže pre zmenu využiť úpravu úroku a zvýhodniť si svoj úver v aktuálnej banke alebo využiť refinancovanie s cieľom znížiť preplatenie úveru v budúcnosti.
Populárnejšie je bývať vo vlastnom
Štátom podporované nájomné bývanie, ktoré by cenovo dokázalo konkurovať nákladom na vlastné bývanie cez hypotéku, je u nás zatiaľ nedostupné. Slováci majú extrémne pozitívny vzťah k vlastníctvu nehnuteľnosti a nemyslím si, že by ich doterajšie zvýšenie úrokov viedlo k zmene uvažovania a preferovaniu bývania v podnájme.
Pre ľudí s príjmom na hrane môže zdražovanie hypoték znamenať, že budú musieť voliť lacnejšiu nehnuteľnosť, resp. pri nedostatku vlastných zdrojov sa dočasne budú musieť vzdať možnosti zaobstarať si vlastnú nehnuteľnosť. Vtedy je riešením prenájom nehnuteľnosti. Avšak v opačnom prípade je populárnejšie bývať vo vlastnom, aj keď s hypotékou, ktorá môže byť dočasne drahšia.
- Eva Šablová
Financiám sa venuje viac ako 17 rokov. Začínala v bankovom sektore, následne prešla do oblasti finančného sprostredkovania. Od roku 2017 pôsobí ako riaditeľka pre úvery v broker poolovej spoločnosti FinGO.sk, kde je odborným garantom pre oblasť úverov a zastrešuje vzdelávanie celej maklérskej siete.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora