Inštitucionálni investori majú v správe aktíva v hodnote desiatok biliónov dolárov a vyzerá to tak, že jednoznačne naskočili na bitcoinový vlak.
V roku 2020 na vlak naskočili veľkí investori a fondy ako Paul Tudor Jones, Social Capital, ARK Invest, Microstrategy alebo Greyscale. Ale svojim klientom sprístupnili investovanie do bitcoinu aj veľké globálne banky vrátane JP Morgan Chase, Morgan Stanley, Deutsche Bank alebo Goldman Sachs.
V posledných mesiacoch naskočil na rozbehnutý vlak aj BlackRock, najväčší správca aktív na svete, ktorý spustil súkromný spotový bitcoinový trust. A Fidelity k svojej ponuke pridala aj možnosť pridávať bitcoin do ich dôchodkových fondov, ktoré sú najväčšie v USA.
Ak si uvedomíme, že len Blackrock a Fidelity majú celkovo v správe viac ako 12 biliónov dolárov, bitcoinová 400 miliardová kapitalizácia môže rýchlo stúpnuť.
Rok 2021: 880-percentný nárast v adopcii
Rýchlosť akou sa rozbehla inštitucionálna adopcia bitcoinu urči nie je rozumné podceňovať.
Údaje z roku 2021 ukazujú, že celosvetová adopcia kryptomien vzrástla v roku 2021 o viac ako 880 percent.
Správa publikovaná spoločnosťami Boston Consulting Group, Bitget a Foresight Ventures prognózuje, že do roku 2030 počet držiteľov kryptomien vzrastie na jednu miliardu.
Podľa reportu je adopcia digitálnych aktív v súčasnosti v podobnom štádiu, v akom bol internet v roku 1998.
Stále sme len na začiatku
Generálny riaditeľ FTX, Sam Bankman-Fried, sa vyjadril, že inštitucionálne prijatie kryptomien by sa mohlo v tomto roku ešte zrýchliť. Podľa neho veľa aktivít v kryptopriemysle v roku 2021 bolo len „v štádiu prípravy“.
Bankman-Fried nie je jediný, kto predpovedá výrazný nárast záujmu inštitúcií o bitcoin.
Podľa prieskumu kryptoburzy Bitstamp, ktorého sa zúčastnilo viac ako 28 000 investorov z 23 krajín, kryptomeny zaznamenajú masové prijatie v nasledujúcich 10 rokoch.
Až 88 percent inštitucionálnych a 75 percent retailových investorov verí, že kryptomeny sa v priebehu desaťročia dostanú do masového prijatia. Prieskum tiež zistil, že 80 percent inštitucionálnych investorov uviedlo, že kryptomeny nahradia tradičné investičné nástroje.
Podobný prieskum urobila aj spoločnosť Fidelity Digital Assets. Zistila, že kým 36 percent z takmer 800 respondentov už do bitcoinu investovalo a takmer 80 percent uviedlo, že v budúcnosti sa do bitcoinu ešte len chystajú investovať.
Pripravení sú aj účtovníci a správcovia
Na to, aby bitcoin uspokojil inštitucionálnu adopciu, musí byť pripravená aj kvalitná finančná infraštruktúra.
Dôkazom takejto prípravy je aj bitcoinový vstup jednej z najväčších účtovných firiem na svete KPMG, ktorá spravuje účtovníctvo pre viac ako 20 percent spoločností z rebríčka Fortune Global 500.
KPMG oznámila, že jej kanadská pobočka bude nakupovať a držať bitcoiny.
Ako povedal Managing Partner KPMG Canada, Benjie Thomas: „Táto investícia odráža naše presvedčenie, že inštitucionálne prijatie kryptoaktív a blockchain technológie budú naďalej rásť a stanú sa bežnou súčasťou investičného mixu“
Popri účtovníkoch sú ďalším základným pilierom inštitucionálnej adopcie aj správcovia digitálnych aktív. Od inštitucionálnych investorov zvyčajne regulátori vyžadujú, aby svoje aktíva držali výhradne u kvalifikovaných správcov. Dnes je na trhu viac ako dosť kvalitných správcov ako napríklad Bakkt, Bitgo, Fidelity Digital Assets, Coinbase a Gemini Custody. Všetci sú na inštitucionalizáciu bitcoinov pripravení a nič ich nezaskočí.
Masová adopcia si vyžaduje jasné pravidlá
Kľúčovým pilierom v inštitucionálnej adopcii bitcoinov sú však regulátori. Avšak v prípade bitcoinu sa dá konštatovať, že bitcoin bol už regulármi posvätený. Na NASDAQu je schválených už niekoľko bitcoinových ETF. A bitcoin za komoditu už vyhlásili šéfovia SEC a CFTC, či dokonca ministerka financií Janet Yellenová. Mimo USA, Salvádor prijal bitcoin ako zákonné platidlo a rovnako tak urobila aj Stredoafrická republika. Nedávno taktiež šéf brazílskej centrálnej banky uznal bitcoinovú technológiu. A dlho očakávaný finálny text nových európskych pravidiel obchodovania s kryptomenami označované ako Markets in Crypto-Assets (MiCA) by mal byť zverejnený v októbri.
Záver
Ak keď sa bitcoin sa jednoznačne etabloval ako globálne investičné aktívum, stále je ešte dosť času na jeho nákup, pretože prijatie inštitúciami je dlhodobý proces.
Inštitucionálni investori spravujú obrovské množstvo kapitálu. Ak by do digitálnych mien premiestnili čo i len zlomok svojich aktív, celkom určite by to viedlo k obrovskému nárastu ceny bitcoinu.
Pre lepšiu predstavu, ak by len americké penzijné fondy do bitcoinu alokovali 1 percento, predstavovalo by to 60 percent jeho trhovej kapitalizácie.
Aj preto je dôležité mať na pamäti, že ak sa pripravujú veľké inštitúcie, mali by sme pripraviť aj my.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora