História úzkeho prepojenia medzi politikou a finančným sektorom má v USA dlhú tradíciu. Už Franklin D. Roosevelt využíval služby Sidneyho Weinberga, vtedajšieho partnera Goldman Sachs, na riešenie finančných otázok.

Počas finančnej krízy v roku 2008 sa prepojenie politiky a bánk ešte posilnilo. Keď sa zdalo, že Wall Street skolabuje, Federálny rezervný systém premenil investičné banky Goldman Sachs a Morgan Stanley na holdingy, čím im umožnil priamy prístup k zdrojom centrálnej banky. Tento vzťah medzi vládou a bankami sa časom začal nazývať „Government Sachs“, čo reflektuje častý prechod bankárov do vysokých vládnych funkcií.

Podobný vzorec bolo možné pozorovať aj počas prvej administratívy Donalda Trumpa. Päť kľúčových členov jeho tímu, vrátane ministra financií Stevena T. Mnuchina a šéfa stratégie Stephena K. Bannona, pochádzalo z prostredia Goldman Sachs. Ich menovanie bolo logické z pohľadu ich odbornosti, no zároveň ilustrovalo pretrvávajúce prepojenie medzi Wall Street a politickými kruhmi.

Otvorenie dverí pre technologických kapitánov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa