Premiér Robert Fico je s pôsobením vlády za prvých 100 dní spokojný. Tvrdí, že za ten čas dokázali viac, ako predchádzajúce vlády za niekoľko rokov. „Dosiahli sme akceptáciu v zahraničí a na medzinárodných fórach prezentujeme suverénny slovenský postoj. V rekordnom čase sme prijali riadny štátny rozpočet. Bankový odvod prinesie do rozpočtu dodatočné príjmy,“ tvrdí. Na sociálnej sieti vymenoval aj ďalšie príklady, napríklad plnohodnotný 13. dôchodok.
Reakcie z európskych inštitúcií však spochybňujú nielen akceptáciu v zahraničí, ale jedným dychom upozorňujú na problémy, ktoré hrozia nielen verejným financiám, ale aj financovaniu podnikov a domácností. Trojkoalícia Smer, Hlas a SNS sa na jednej strane môže cítiť dotknutá, že nedostala obligátnych 100 dní, keď médiá či opozícia zhovievavo posudzujú chyby novej vlády.
Takúto zhovievavosť však odmietla koalícia sama, keď namiesto opatrného rozhliadania sa hneď spustila legislatívnu smršť prostredníctvom skráteného konania bez štandardnej diskusie. Typickým príkladom je koncoročné 300-eurové prilepšenie dôchodcom či hypotekárna pomoc.
Prelomové rozhodnutie českého súdu musí zaujímať aj slovenských dôchodcov
Hoci najväčší odpor verejnosti a masové protesty vyvolala justičná reforma, rovnako dôležité sú pre fungovanie štátu zdravé verejné financie. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) nedávno opäť upozornila, že v scenári nezmenených politik môžeme „očakávať zásadnejšie problémy s financovaním dlhu a postupnej straty dôvery finančných trhov a ratingových agentúr už pred rokom 2030, kedy verejný dlh Slovenska prekoná 80 percent HDP.“
Nižší deficit je vyšší
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?