Čína ide z extrému do extrému: v úvode tohto roka prišla s extrémne prísnou politikou nulového covidu, nedávno po protestoch opatrenia totálne uvoľnila. Prísne obmedzenia do značnej miery paralyzovali ekonomiku a zvyšovali hnev obyvateľstva, najnovšie uvoľnenie ju môže – paradoxne – paralyzovať opäť. A okrem toho je tu riziko poškodenia podnikania kľúčových firiem.

Množstvo rizík pre rok 2023

Autoritárska Čína je podľa všetkého na križovatke. Rozhodla sa uvoľniť prísne opatrenia proti šíreniu pandémie covid-19, netuší však, čo tento krok môže spôsobiť. Vedenie štátu dúfa, že uvoľnenie podporí očakávané hospodárske oživenie. Masové šírenie vírusu pre malú premorenosť a tiež relatívne slabú zaočkovanosť obyvateľstva však zdvíha varovný prst. Vývoj ekonomiky Číny v roku 2023 ohrozuje množstvo rizík, ktoré (aspoň tak sa zdá) nikto neanalyzoval a nepripravoval podľa nich ďalšie kroky.

V každom prípade Svetová banka vidí perspektívu vývoja negatívne. Aktuálne znížila výhľad odhadu rastu Číny na rok 2022 aj 2023, a to práve s argumentom, že uvoľnenie pôvodne striktných opatrení proti covidu-19 prišlo rýchlo a neuvážene. Plus – na to netreba zabúdať – tu máme stále zlú situáciu v segmente nehnuteľností.

Čínske firmy tento rok utrpeli straty

Prirodzene, svetové ekonomiky uvoľnenie opatrení vítajú, keďže politika nulového covidu poškodzovala export a spomaľovala rast ekonomiky vyspelých štátov. Okrem toho tento prístup nebol udržateľný, čo jasne ukázali masové protesty. Vedenie Číny si určite uvedomuje, že doterajší prístup mimoriadne zaťažoval hospodárstvo. Na druhej strane sa logicky obávali urobiť krok k uvoľneniu opatrení práve z obavy, čo to spôsobí. Inak povedané, komunisti v Číne sa sami zahnali do kúta zbytočne extrémnymi krokmi úvodom aj koncom tohto roka.

A ako situácia ovplyvňuje čínske firmy? Giganty Tencent a Alibaba tento rok rástli v tržbách najpomalšie v ich histórii. Tomu zodpovedal aj vývoj akcií: cenné papiere firmy Alibaba spadli tento rok o cca 26 percent. Firma Xpeng zase reportuje nižšie predaje, a to pre pesimistickú náladu spotrebiteľov. Veľké aj menšie čínske firmy prichádzajú o zisky a finančnými trhmi sa jasne šíri neistota.

Investori aj politici z ekonomicky silných štátov sveta kritizovali kroky Číny úvodom roka a rovnako nie sú nadšení ani z posledných aktivít. Autoritársky líder Číny Si Ťin-pching obhajoval predchádzajúce prísne pravidlá a rovnako obhajuje aj najnovšie kroky, keď argumentuje, že čínske vakcíny sú lepšie ako západné (aj keď dôkazy skôr svedčia o opaku) a že Čína dnešným nastavením dokáže najlepšie zvládnuť chorobu.

Výkonnosť akcií spoločnosti Alibaba za posledných 5 rokov.
Zdroj: Investing
Výkonnosť akcií spoločnosti Alibaba za posledných 5 rokov.

Predpovede zásadného rastu počtov prípadov covidu-19

Rýchlosť šírenia covidu-19 v Číne aktuálne naberá na obrátkach. To je jednoznačne zlá správa pre investorov a nemohli by sme sa diviť, keby reakciou bol ďalší prepad akcií. Tento vývoj by sa logicky podpísal aj na vývoj globálnych finančných trhov, keďže Čína hrá zásadnú rolu v globálnom hospodárstve.

Paradoxom je, že čínske vedenie priznáva aktuálne len päť úmrtí súvisiacich s vírusom covid-19. To sú čísla, ktorým sa pri správach o nápore na nemocnice a slabej premorenosti dá len ťažko veriť. Odhady zdravotníckych odborníkov sú zásadne iné. Niektorí odhadujú, že v najbližších mesiacoch sa v Číne vírusom nakazí až 60 percent obyvateľov. To je mimochodom 10 percent celosvetovej populácie. A na to bude musieť Čína logicky reagovať novými opatreniami, pravdepodobne opäť prísnymi. Ak by tento vývoj nastal, dopad na finančné trhy bude silný.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora

 
China Daily Life Amid Global Pandemic
Neprehliadnite

Budúci rok hrozí globálna recesia. Rast globálnej ekonomiky, najmä Ázie, ale nezastaví