Po tom, čo som v minulom roku varoval, že CBDC budú najväčším porušením ľudských práv, centrálni bankári ešte viac pridali na intenzite. 

CBDC je pre Tureckú vládu prioritou

Po spustení čínskeho digitálneho jüanu a nedávnom spustení indickej digitálnej rupie sme sa dozvedeli, že Turecko zavádza vlastnú verziu CBDC v podobe digitálnej líry. 

Turecká centrálna banka (CBRT) v tlačovej správe uvádza:

„V rámci štúdií, ktoré sa uskutočnili pod vedením CBRT, boli úspešne vykonané prvé platobné operácie v digitálnej sieti tureckých lír."

Turecko pritom nebude poslednou krajinou, ktorá spustí CBDC. Na vývoji digitálnych mien v súčasnosti pracuje ďalších 70 krajín, ako napríklad Ukrajina, Kazachstan, ale aj EÚ prostredníctvom Španielska. 

V tlačovej správe Turecká centrálna banka tiež dodáva, že „štúdie o ekonomickom a právnom rámci digitálnej tureckej líry budú mať počas roku 2023 prioritu.“

Prečo je pre turecký režim CBDC prioritou

Turecká ekonomika sa zmieta v chaose a vo vysokej inflácii.

Podľa oficiálnych údajov zverejnených v septembri, je medziročná inflácia v Turecku na úrovni 80 percent, zatiaľ čo neoficiálne merania naznačujú, že skutočná inflácia dosiahla 140 percent.

Turecký režim si môže udržať moc, len ak získa ultimátnu kontrolu nad každým aspektom života občanov. 

A na to nie je lepší nástroj ako CBDC. 

Prostredníctvom digitálnej líry dokáže turecký štát cenzurovať, zablokovať alebo zhabať akýkoľvek účet. Ako zámienka mu postačí argument politickej neposlušnosti. 

Bitcoin ako protijed 

Vysoká miera inflácie spojená so zavedením autoritatívnych peňazí sú vždy tou najlepšou reklamou pre bitcoin. CBDC smerujú k dystrofickej budúcnosti, v ktorej nikto nebude chcieť žiť.

Osem miliónov Turkov už pochopilo, že investovanie do bitcoinu je  nevyhnutný spôsob, ako sa pred takouto budúcnosťou ochrániť. Ani krypto zima ich od toho neodradila. 

Podľa štúdie spoločnosti Morning Consult, Turecko spolu s Nigériou sú na vrchole rebríčka v adopcii bitcoinu. Viac ako 50 percent dospelej populácie v oboch krajinách využíva bitcoin a krypto meny na mesačnej báze. 

Všetko nasvedčuje tomu, že Turci si začali uvedomovať, že bitcoin je novou formou peňazí a CBDC sú len digitálnou kópiou súčasného fiat systému. Na rozdiel od CBDC sa bitcoin nedá devalvovať jedným klikom centrálnej banky a štát ho nemôže skonfiškovať. 

V skratke, Turci začínajú chápať, že bitcoin je protijedom na CBDC. 

Kolaps meny znamená pád režimu

Kolaps meny nikdy nekončí inak ako pádom celého režimu. 

Digitálna líra vojde do histórie len ako ďalší chabý pokus totalitného štátu o udržanie moci pred neodvratným ekonomickým krachom. 

Pre tureckých občanov môže táto kríza znamenať obrovskú príležitosť vymaniť sa z područia skorumpovaného štátu a jeho politicky riadenej fiat meny s nekonečnou infláciou. 

Bitcoin dokáže prebrať moc od centrálnych bankárov a vrátiť ju späť do rúk občanov. 

Dúfajme, že sa postavia na správnu stranu dejín. 

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora