Ešte v úvode tohto roka sa na chvíľu zdalo, že turecká líra má to najhoršie už za sebou a bude sa postupne posilňovať. Dnes je však jasné, že sa opäť vrátila k oslabovaniu a blíži sa k rekordným hodnotám, čo poteší najmä turistov počas letnej dovolenky.
Líra spadla za 5 rokov o vyše dvesto percent
Keď porovnáme dnešný kurz a kurz z úvodu januára 2021, vidíme výrazné oslabenie. Aktuálna cena líry sa blíži k historicky najnižším hodnotám, na ktorých sa turecká mena nachádzala v úvode novembra 2020. Vtedy kurz dosiahol 10,15 tureckej lýry za 1 euro. Aktuálny vývoj smeruje k rovnakým hodnotám.
Len od začiatku roka euro voči tureckej líre posilnilo o 12 percent. Dnes podľa oficiálneho kurzu ECB má jedna turecká líra hodnotu približne 10 centov. Ak sa pozrieme ďalej do minulosti, oslabenie líry voči euru je zásadné: za posledný rok o 38 percent a za posledných 5 rokov až o 212 percent.
Odvolaný guvernér, ktorý chcel zvyšovať sadzby
Okrem ekonomických problémov stoja za pádom meny aj kroky tureckého prezidenta. Najväčší prepad líry v tomto roku totiž prišiel v marci po tom, čo Recep Tayyip Erdoğan odvolal šéfa centrálnej banky Naciho Agbala a na jeho miesto dosadil Sahapa Kavcioglua.
N. Agbal je medzinárodne všeobecne uznávaná osobnosť a jeho plány bojovať proti vysokej inflácii v krajine prostredníctvom zvyšovania úrokových sadzieb sa hneď od nástupu do funkcie v novembri 2020 stretli s pozitívnym ohlasom. Trhy na ňu reagovali pozitívne a hodnota líry sa posilňovala. Nový guvernér si však nesadol s prezidentom. Ten sa dlhodobo stavia proti zvyšovaniu úrokových sadzieb. Preto výmena guvernéra – celkovo už tretia za posledné necelé dva roky – na seba nenechala dlho čakať.
Nový guvernér S. Kavcioglua ide „po ruke“ prezidentovi. Na poslednom zasadnutí v polovici apríla Turecká centrálna banka nesprísnila menovú politiku v snahe bojovať s vysokou infláciou. Menový výbor ponechal základnú úrokovú sadzbu na 19 percentách, pričom inflácia v Turecku už dosahuje 16 percent. A odpoveď trhov? Pokračujúce oslabovanie líry.
Uznanie genocídy zhoršilo pozíciu Turecka
Výraznejšiemu poklesu líry zabránil sľub nového guvernéra, ktorý vyhlásil, že udrží prísne nastavenú menovú politiku. Nenaplnili sa tak obavy verejnosti, že začne s rýchlym znížením úrokových sadzieb. S. Kavcioglu pritom pred svojím nástupom do funkcie paradoxne kritizoval prísnu menovú politiku. Dokonca vtedy zastával nezvyčajný názor, že práve vysoké úrokové sadzby môžu spôsobovať rast inflácie. Otázkou však ostáva, dokedy mu nová rétorika vydrží. Neistota z ďalšieho vývoja medzi verejnosťou a investormi totiž doslova visí vo vzduchu.
K tlaku na tureckú líru určite prispelo aj vyhlásenie amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý oficiálne uznal masakru Arménov v Osmanskej ríši v roku 1915 za genocídu. Odkedy konflikt s bývalým prezidentom Donaldom Trumpom vyvolal v krajine v roku 2018 recesiu a krízu domácej meny, reaguje líra citlivo na napätie medzi Ankarou a Washingtonom. Aktuálny krok teda jasne prilial „benzín do ohňa“.
Dá sa povedať, že Turecko opäť smeruje na hranu menovej krízy. Ak sa oslabovanie líry nezastaví a zároveň pretrvá aj politický tlak prezidenta R. Erdoğana, môže dôjsť k silným inflačným tlakom a ohrozeniu finančnej stability celej krajiny.
Pri pouličných nákupoch turisti môžu ušetriť
Turecko si veľa sľubuje od nadchádzajúcej letnej dovolenkovej sezóny. Oživenie cestovného ruchu by ekonomike rozhodne pomohlo. Nádej vyvolávajú covidové pasy Európskej únie, ktoré by mali zjednodušiť cestovanie do prímorských krajín vrátane Turecka. Je dosť možné, že vďaka oslabujúcej sa líre sa do tureckých letovísk rozhodne prísť viac turistov, ktorí budú počítať s lacnejšími nákupmi.
Toto očakávanie je však reálne skutočne len pri nákupoch na bazároch či v obchodoch, ktoré svoje ceny neprispôsobili slabšiemu výmennému kurzu a nezdvihnú ceny v lírach. Turisti rozhodne nemôžu počítať s tým, že vďaka výhodnému kurzu ich vyjde lacnejšie aj hotel. „Ceny zájazdov sú už dávno stanovené, letenky a ubytovanie sú zazmluvnené. Určite to ale môže byť pre turistov príjemné v destinácii, pokiaľ ide o míňanie počas dovolenky. Tam by mohli ušetriť,“ potvrdzuje Andrea Řezníčková, hovorkyňa portálu Invia.cz.
- Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora