Napriek rekordnej nezamestnanosti a recesii sa ceny svetových rezidenčných nehnuteľností v júli vracajú tam, kde boli pred krízou. Ako je to možné?

Sú za tým tri hlavné dôvody.

1. Žijeme v ére „bubliny všetkého“

Podľa niektorých makroekonomických učebníc z minulého storočia by sa mal každý trh správať nezávisle od ostatných. V poslednej dekáde to však neplatí. Či už trhy rastú, klesajú, idú do strany alebo do kruhu, je veľmi pravdepodobné, že sa budú hýbať rovnakým smerom. Komodity sa správajú ako dlhopisy a tie sa zase hýbu ako akcie.

Takže keď sa akciový trh takmer úplne zotavil z marcového prepadu, urobil tak aj ten realitný. Inak povedané, všetky trhy sú korelované. A vyzerá to tak, že to platí aj v prípade trhu s nehnuteľnosťami, ktorý je „matkou všetkých bublín“ – nad všetkými vyčnieva.

2. Nevyváženosť medzi ponukou a dopytom

Trh s nehnuteľnosťami sa, rovnako ako ostatné trhy, riadi ponukou a dopytom.  Zvýšený záujem tlačí ceny nahor a naopak, pokles dopytu spôsobuje pokles cien.

Pozrime sa na to zblízka.

Dopyt po nehnuteľnostiach kontinuálne rastie, pretože hypotekárne úrokové sadzby na oboch stranách Atlantiku sú na historicky najnižších úrovniach. Napríklad v USA zapríčinili lacné peniaze 33-percentný nárast žiadostí o hypotéky v porovnaním s predošlým rokom. Podľa americkej asociácie hypotekárnych bánk aj priemerná hodnota pôžičiek na bývanie dosiahla koncom júna rekordnú výšku 359 000 dolárov.

Izolačný vozeň, India
Neprehliadnite

Z druhej vlny lockdownu sa už svet nemusí dostať

Strana ponuky je nevyvážená ešte viac. Trh s nehnuteľnosťami zaznamenáva rekordne nízku ponuku. Jednoducho, k dispozícii je len veľmi málo domov na predaj. Kvôli  koronakríze a následným lockdownom pribudlo veľmi málo nových projektov.

V porovnaní s poslednou krízou v roku 2008 je najväčší rozdiel práve v ponuke. Zatiaľ čo dnes prakticky nie je čo kupovať, pred dvanástimi rokmi bol na trhu, naopak, prebytok ponúk. Napríklad podľa Americkej národnej asociácie realitných kancelárií sa výstavba nových  domov na predaj znížila o 19,7 percenta.

Hyperinflácia vo Venezuele
Neprehliadnite

Na konci tlačenia peňazí prídu nepokoje a výtržnosti

Podobná situácia je aj na starom kontinente. Podľa francúzskej  FPI bolo začiatkom roka 2018 60-tisíc bytových projektov, v roku 2019 ich počet klesol na 45-tisíc a v roku 2020 majú Francúzi rekordný pokles výstavby. 

To v skratke znamená nasledovné: Ak máte rastúci dopyt a znižujete ponuku, ceny musia zákonite rásť. Tento trend je viditeľný aj v poslednom prieskume spoločnosti Knight Frank. Podľa neho sa predaj naďalej zotavuje a priemerný nárast cien v 150 mestách vo svete bol 4,3 percenta.

Jednoducho, o tých zopár nehnuteľností, ktoré sú na predaj, je príliš veľká bitka.

3. Investori očakávajú vysokú infláciu

Tlačenie peňazí zvyčajne vedie k inflácii. To je tradične voda na mlyn pre ceny nehnuteľnosti. Bilióny dolárov vládnych stimulov na celom svete v konečnom dôsledku znehodnotia hlavné svetové meny. Banky sa tiež topia v peniazoch. Podľa údajov americkej FDIC od začiatku koronakrízy zaznamenali bankové domy rekordný nárast depozitov. Suma 2 bilióny dolárov vyráža dych. Zdá sa, že na trhu je príliš veľa hotovosti, ktorá sa usiluje o kúpu tých pár nehnuteľností, ktoré sú na predaj.

Nárast trhu s nehnuteľnosťami bol pre mnohých ľudí prekvapením. Teraz nastáva otázka: Bude to pokračovať?

Závora USA
Neprehliadnite

18 krutých právd o korona-recesii, o ktorých by ste mali vedieť

Stručná odpoveď znie: Všetko naznačuje tomu, že zotavovanie bude pokračovať. Zatiaľ. Mám tendenciu veriť tomu, že realita nakoniec zvíťazí nad umelou manipuláciou finančných trhov. Kedy k tomu dôjde, ale nevie nikto.

Bohužiaľ, trhy boli tak hlboko manipulované centrálnymi bankami, až ich v podstate zdevastovali. Podľa Raya Dalia, zakladateľa Bridgewater, najväčšieho hedžového fondu na svete, finančné trhy už nie sú slobodné. „Ekonomika a finančné trhy sú dnes riadene centrálnymi bankami a vládami,“ tvrdí.

Vitajte v divokom, zdeformovanom a zmanipulovanom svete globálnej ekonomiky.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora