Pády na trhoch bolia, pri bitcoine obzvlášť. Ale nemusí to tak byť. Pre médiá je každý prepad bitcoinu síce vďačnou témou, ktorú hneď využijú na poukázanie na nevyspytateľnosť kryptoaktív, pre investorov to však vôbec nemusí byť dôvod na horší spánok. Tu sú tri dôvody prečo.
1. Volatilita je nutné zlo
Hádajte, koľkokrát v histórii zažil bitcoin výrazný prepad? Trikrát? Osemkrát?
Skúste 13-krát. Niektoré boli viac než dramatické a takmer vždy priniesli kuvičie hlasy, ktoré celý kryptotrh začali hneď pochovávať. Napríklad v roku 2013 stratil bitcoin za tri dni až neuveriteľných 87 percent svojej hodnoty.
Áno, volatilita je desivá vec a zvyčajne mnohých ľudí vystraší. Ale na skúsených investorov, tzv. smart money, to nemá vplyv. Prečo?
Smart money vedia, že na získanie vynosu potrebujete cenové výkyvy. A vedia tiež, že inovácie takmer vždy vedú ku kolísavosti cien. A bitcoin, ako jedna z najlepších fintech inovácií storočia, z toho ťaží.
15 inštitúcií na Wall Street, ktoré kupujú bitcoiny
2. Aj toto prejde
Správanie bitcoinu počas jeho 12-ročnej histórie je dôkazom jedného faktu: Pády nikdy netrvajú večne.
Niekedy sa trh zotaví rýchlosťou blesku, inokedy návrat trvá roky. Zoberme si napríklad krach z roku 2017. Trvalo dlhšie ako tri roky, kým sa bitcoin vrátil na svoje najvyššie úrovne.
Bitcoin sa vždy zotaví. Aspoň doteraz to tak vždy bolo. Ale nenechajte sa pomýliť. Pády sú súčasťou hry a sú nepredvídateľné. Jediným zaručeným spôsobom, ako sa im vyhnúť, by bolo bitcoin vôbec nekupovať. To by však znamenalo stratiť možnosť podieľať sa na jeho potenciáli.
No existuje lepší spôsob. Investujte dlhodobo a ignorujte krátkodobé pohyby cien. Ako povedal legendárny investor Warren Buffett: „Ak neuvažujete o tom, že budete vlastniť investíciu 10 rokov, nerozmýšľajte ani nad tým, že by ste do nej išli hoci na 10 minút.“
Bitcoin rastie a tu je sedem dôvodov, prečo neprestane
3. Pády vytvárajú príležitosti
Pády ceny bitcoinu nie sú ničím výnimočným. A smart money po nich priam „slintajú“.
Nech si teda médiá naďalej zastrašujú zvyšok populácie.Vašou úlohou je mať pevnú ruku a každý pokles využiť na dokúpenie ďalších bitcoinov. História dokazuje, že sa vždy vyplatilo nakupovať v čase poklesov. Kto neverí, nech sa pozrie na dlhodobé grafy.
Veľké poklesy vedú k vysokým výnosom a opačne. To je to, čo treba pochopiť. Pády sú pre trhy ako vlny pre more. A rovnako ako oceán, aj trhy môžu byť nebezpečným a niekedy až smrteľným miestom pre tých, ktorí nie sú pripravení.
Rovnako ako na mori, ani na trhoch vlny nezastavíš. Môžeš sa však naučiť na nich jazdiť. Pre tých, čo to vedia, platí, že čím je vlna väčšia, tým lepšie. Zmyslom tohto prirovnania je ukázať, že prepady bitcoinu sú normálnymi javmi.
Jediné, čo sa musíme naučiť, je na vlnách bitcoinu jazdiť.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora